Świat

Smok w składzie porcelany

Jak Chińczycy budują Bałkany

Budowany w Neum przez chińską firmę most dla Chorwatów pozwoli im ominąć fragment terenu Bośni, przez który wiedzie droga do Dubrownika. Maj 2021 r. Budowany w Neum przez chińską firmę most dla Chorwatów pozwoli im ominąć fragment terenu Bośni, przez który wiedzie droga do Dubrownika. Maj 2021 r. Pixsell / PAP
Chińskie interesy w Europie Środkowej idą coraz gorzej. Teren okazał się zbyt zróżnicowany, a Pekin wszędzie próbuje tej samej strategii.
MS

Chorwackie wybrzeże to wręcz krajobrazowe porno. Wysepki i półwyspy wyrastające z błękitnego morza pod jasnym niebem. A spod przydrożnej kawiarni na nadmorskiej skarpie widać dobrze, jak pomiędzy lądem a jednym z majaczących w oddali półwyspów powstaje most.

To bardzo ważny most, budowany jest bowiem zaraz przed bośniackim Naumem, który rozcina terytorium Chorwacji na dwie części. Tak jak polski przedwojenny „korytarz” rozcinał Niemcy. Po południowej stronie jest Dubrownik i okolice, po północnej – reszta Chorwacji.

Polityka 21.2021 (3313) z dnia 18.05.2021; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Smok w składzie porcelany"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021