Świat

Fikołki noblisty

PERU: Polityczne wolty Vargasa Llosy

Mario Vargas Llosa Mario Vargas Llosa David Levenson / Getty Images
Za woltami Maria Vargasa Llosy niełatwo nadążyć. Słynny pisarz sam kiedyś, w poniżający sposób, przegrał wybory. Teraz startuje córka tego, który go pokonał i okazał się dyktatorem.
Kandydaci na prezydenta: Pedro Castillo wystawiony przez lewicę oraz Keiko Fujimori.Sebastian Castaneda/Reuters/Forum Kandydaci na prezydenta: Pedro Castillo wystawiony przez lewicę oraz Keiko Fujimori.

Peru to ciekawy kraj. Kilku ostatnich prezydentów zostało oskarżonych o korupcję. Alejandro Toledo (2001–06) czeka w USA na proces o ekstradycję. Alan Garcia (2006–11) popełnił samobójstwo w trakcie próby aresztowania. Ollanta Humala (2011–16) czeka na wyrok – grozi mu 20 lat więzienia, takoż Pedro Pablo Kuczynski (2016–18), tyle że w areszcie domowym ze względu na stan zdrowia. W czasie rządowego kryzysu w zeszłym roku Peru miało trzech tymczasowych prezydentów w ciągu tygodnia.

Polityka 23.2021 (3315) z dnia 31.05.2021; Świat; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Fikołki noblisty"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021