Świat

Fikołki noblisty

PERU: Polityczne wolty Vargasa Llosy

Mario Vargas Llosa Mario Vargas Llosa David Levenson / Getty Images
Za woltami Maria Vargasa Llosy niełatwo nadążyć. Słynny pisarz sam kiedyś, w poniżający sposób, przegrał wybory. Teraz startuje córka tego, który go pokonał i okazał się dyktatorem.
Kandydaci na prezydenta: Pedro Castillo wystawiony przez lewicę oraz Keiko Fujimori.Sebastian Castaneda/Reuters/Forum Kandydaci na prezydenta: Pedro Castillo wystawiony przez lewicę oraz Keiko Fujimori.

Peru to ciekawy kraj. Kilku ostatnich prezydentów zostało oskarżonych o korupcję. Alejandro Toledo (2001–06) czeka w USA na proces o ekstradycję. Alan Garcia (2006–11) popełnił samobójstwo w trakcie próby aresztowania. Ollanta Humala (2011–16) czeka na wyrok – grozi mu 20 lat więzienia, takoż Pedro Pablo Kuczynski (2016–18), tyle że w areszcie domowym ze względu na stan zdrowia. W czasie rządowego kryzysu w zeszłym roku Peru miało trzech tymczasowych prezydentów w ciągu tygodnia.

Polityka 23.2021 (3315) z dnia 31.05.2021; Świat; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Fikołki noblisty"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021