Świat

Mit Araba

Kres arabskiej solidarności

Jeden z etapów pielgrzymki do Mekki. Jeden z etapów pielgrzymki do Mekki. Shutterstock
Arabska solidarność ujawniała się tylko w obliczu wroga. Nie ma dziś wroga – nie ma jedności. Reakcja na konflikt Izraela z Hamasem to najświeższy dowód.
Autonomię Palestyńską finansuje głównie Unia Europejska, a za blokadę i biedę Strefy Gazy odpowiada po części bratni Egipt.Ibraheem Abu Mustafa/Reuters/Forum Autonomię Palestyńską finansuje głównie Unia Europejska, a za blokadę i biedę Strefy Gazy odpowiada po części bratni Egipt.

Czy powstałaby wielka polska Solidarność, gdyby nie wspólny wróg i cel? A gdyby Rosja zaatakowała Estonię albo Turcja Grecję, czy poszlibyśmy za nie walczyć? Nie ma jednej odpowiedzi, a żyjemy razem na najbardziej solidarnym i zintegrowanym politycznie i gospodarczo kontynencie.

Arabowie ginęli za innych Arabów. W wojnach z Izraelem za sprawę palestyńską życie straciło ponad 50 tys. Egipcjan, Syryjczyków i Jordańczyków. Trudno o większy dowód jedności i solidarności arabskiej niż ich krew.

Polityka 23.2021 (3315) z dnia 31.05.2021; Świat; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Mit Araba"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Koniec miłości?

Świat, jaki znaliśmy, dobiega końca. Coraz mniej potrzebna staje się choćby miłość. Uległa współczesnemu kapitalizmowi, który postawił na wolność obyczajową, a z seksualności uczynił siłę napędową gospodarki.

Edwin Bendyk
14.02.2020