Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Wyjść z cienia Orbána

Orbán może przegrać. Burmistrz Budapesztu opowiada o jednoczeniu opozycji

Gergely Karácsony Gergely Karácsony Akos Stiller/Bloomberg / Getty Images
Rozmowa z burmistrzem Budapesztu Gergelym Karácsonyem o tym, jak się jednoczy opozycję. I czy po zwycięstwie trzeba będzie wszystko zbudować od nowa.
„Orbán mógł wyrugować z życia społecznego instytucje i zasady demokratyczne w dużej mierze dlatego, że wcześniej były one puste.”Bernadett Szabo / Reuters/Forum „Orbán mógł wyrugować z życia społecznego instytucje i zasady demokratyczne w dużej mierze dlatego, że wcześniej były one puste.”

Na Węgrzech dochodzenie do wspólnych list wyborczych trwało dekadę. Ma pan jakieś rady dla opozycji w Polsce?
GERGELY KARÁCSONY: – Kiedy uczyłem studentów o systemie wyborczym przeforsowanym przez Viktora Orbána, mówiłem, że pokonanie Fideszu w takich warunkach jest możliwe, tylko jeśli opozycja będzie połączona. Wtedy zostało to odebrane wrogo, a teraz sondaże pokazują, że zjednoczona opozycja może wygrać wybory. Partie opozycyjne wreszcie zrozumiały, że muszą wyjść poza wąskie interesy polityczne.

Polityka 27.2021 (3319) z dnia 29.06.2021; Świat; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyjść z cienia Orbána"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014