Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Południe, czyli Północ

Wojna o Turów. Co myślą Czesi i dlaczego patrzą na nas z góry?

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni. Kopalnia Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni. Marek Maruszak / Forum
Czesi patrzą na Turów i trochę się dziwią. Bo – w odróżnieniu od Polaków – kopalnie odkrywkowe już dawno uważają za relikt komunizmu.
Spór dotyczy m.in. tego, na ile ubytki wody w czeskich studniach są spowodowane działalnością odkrywek, a na ile to efekt wieloletniej suszy.David W Cerny/Reuters/Forum Spór dotyczy m.in. tego, na ile ubytki wody w czeskich studniach są spowodowane działalnością odkrywek, a na ile to efekt wieloletniej suszy.

Gdy pod koniec maja Trybunał Sprawiedliwości UE przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, w Polsce odżyły wszystkie negatywne stereotypy o naszych południowych sąsiadach. Na prawicy dało się nawet słyszeć, że to Niemcy czeskimi rękami próbują wykończyć polski przemysł wydobywczy. Premier Mateusz Morawiecki mówił: „Z całą mocą będziemy przeciwdziałać tej niesłusznej i niesprawiedliwej decyzji”.

W dużym skrócie, Trybunał uznał, że Polska nie wzięła pod uwagę czeskich obaw o ekologiczne skutki dalszej eksploatacji kopalni w Turowie, a szczególnie wywołanego w ten sposób spadku lustra wód gruntowych po południowej stronie granicy (kopalnia przylega do niej od północy), o czym Czesi alarmowali od dawna.

Polityka 27.2021 (3319) z dnia 29.06.2021; Świat; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Południe, czyli Północ"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021