Świat

Egzekucja

HOLANDIA: Kto i dlaczego zabił słynnego dziennikarza śledczego

Peter Rudolf de Vries, ikona niderlandzkiego
dziennikarstwa śledczego. Peter Rudolf de Vries, ikona niderlandzkiego dziennikarstwa śledczego. EAST NEWS
Holandia, ojczyzna tulipanów, sera i tolerancji, stała się centrum handlu i produkcji narkotyków. Najsłynniejszy dziennikarz śledczy w kraju właśnie zapłacił za to życiem.
Tylko w porcie w Rotterdamie w 2019 r. skonfiskowano 35 ton kokainy, a kilogram to 50 tys. euro. W tym samym roku wyprano 19 mld euro brudnych pieniędzy.PantherMedia Tylko w porcie w Rotterdamie w 2019 r. skonfiskowano 35 ton kokainy, a kilogram to 50 tys. euro. W tym samym roku wyprano 19 mld euro brudnych pieniędzy.

To było samo centrum Amsterdamu, nieopodal budynku telewizji RTL Boulevard. 6 lipca, zwykły wieczorny ruch. O 20.30 reporter Peter Rudolf de Vries opuścił telewizyjne studio. Jego zabójca miał na głowie motocyklowy kask. Dziennikarz zatrzymał się, wyjął telefon i zanim zadzwonił, padło pięć strzałów. Ambulans przyjechał po dwóch minutach. 15 lipca de Vries – ikona niderlandzkiego dziennikarstwa śledczego – zmarł w szpitalu.

To była egzekucja. 63-letni de Vries nie był jednym z wielu.

Polityka 30.2021 (3322) z dnia 20.07.2021; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Egzekucja"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021