Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Czarno na białym

Nowy spór o rasizm

Sąd na duszą Ameryki! – protest w Minneapolis podczas procesu byłego policjanta oskarżonego o zabójstwo George’a Floyda. Sąd na duszą Ameryki! – protest w Minneapolis podczas procesu byłego policjanta oskarżonego o zabójstwo George’a Floyda. Nicholas Pfosi/Reuters / Forum
Rasizm jest nieodłącznym elementem systemu społecznego USA – twierdzi akademicka teoria, która trafiła właśnie do centrum amerykańskiej debaty. I może zaszkodzić Afroamerykanom.
Promenada Martina Luthera Kinga w San Diego, wystawa fotografii 200 czarnoskórych Amerykanów, którzy stracili życie z powodu rasizmu.Mario Tama/Getty Images Promenada Martina Luthera Kinga w San Diego, wystawa fotografii 200 czarnoskórych Amerykanów, którzy stracili życie z powodu rasizmu.

Od kilku miesięcy przed szkołami i budynkami władz oświatowych w USA trwają demonstracje z transparentami. Głównie przeciwników, jak sami mówią, indoktrynacji dzieci, wpajania im nienawiści do białych i podsycania rasowych antagonizmów. Amerykański rząd federalny nie narzuca centralnie programów szkolnych, więc protesty mają charakter lokalny. Ale są bardzo głośne i wraz z innymi, nabrzmiałymi ostatnio, rasowymi problemami stały się kolejnym polem ostrego politycznego konfliktu.

Wszystko za sprawą tzw.

Polityka 33.2021 (3325) z dnia 10.08.2021; Świat; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Czarno na białym"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022