Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Tylko Budapeszt

WĘGRY: Opozycyjny Budapeszt

Budapeszt. Panorama miasta. Budapeszt. Panorama miasta. Shutterstock
Liberalna stolica Węgier to element pod wieloma względami nieprzystający do państwa Viktora Orbána. Ale to właśnie z Budapesztu może wyjść jego następca.
Historia Budapesztu uczy, że po narodowych katastrofach zawsze i tak wraca się tu do knajpek.Shutterstock Historia Budapesztu uczy, że po narodowych katastrofach zawsze i tak wraca się tu do knajpek.

Czy trudno rządzi się Budapesztem? Gábor Demszky głęboko wzdycha. – Burmistrz wielkiego miasta musi wiedzieć, czego nie wie. A praktycznie nie wie nic. Ale kluczem są ludzie wokół ciebie. Jesteś tak dobry jak twój team – mówi ten działacz opozycji demokratycznej i pierwszy po upadku komunizmu burmistrz Budapesztu (1990–2010).

Prawie 2 mln mieszkańców, w tym silna społeczność żydowska, 23 dzielnice (każda z własnym samorządem), cztery linie metra, liczne zabytki – złośliwi mówią, że cały Budapeszt jest zabytkiem – i wreszcie konieczność układania się z często nieprzyjaznym rządem centralnym.

Polityka 35.2021 (3327) z dnia 24.08.2021; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Tylko Budapeszt"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022