Świat

Pośrednicy narodu

Jak działają wzorcowe media? Przykład dają Niemcy

Niemieckie media głównego nurtu wciąż jeszcze respektują zasady zachodnioniemieckiej kultury politycznej, w której Trybunał Konstytucyjny obcinał skrzydła skrajne. Niemieckie media głównego nurtu wciąż jeszcze respektują zasady zachodnioniemieckiej kultury politycznej, w której Trybunał Konstytucyjny obcinał skrzydła skrajne. imageBROKER RF / Getty Images
Nigdzie media publiczne i te głównego nurtu nie cieszą się takim zaufaniem jak w Niemczech. Dzięki nim Niemcy mają jeszcze o czym ze sobą rozmawiać.
Wiele tytułów znikło, ale te główne do dziś wpływają na opinię publiczną. Dzienniki, jak „Frankfurter Allgemeine”, „Süddeutsche Zeitung”, „Die Welt”, schudły, ale nadal są na rynku.PantherMedia Wiele tytułów znikło, ale te główne do dziś wpływają na opinię publiczną. Dzienniki, jak „Frankfurter Allgemeine”, „Süddeutsche Zeitung”, „Die Welt”, schudły, ale nadal są na rynku.

Niemcy są dziwni. Na miesiąc przed wyborami do Bundestagu (26 września) w głównych mediach króluje stateczny spokój. Nadrenia tonie w szlamie i wodzie, ludzkości grozi koniec świata, a moderatorzy popularnych talk-shows albo są jeszcze na urlopie, albo tłuką po raz kolejny hamletyczne pytanie: szczepić czy nie szczepić przymusowo? Skąd ta rzekoma cisza wśród burzy?

Żadnego porównania z naszymi ciągłymi awanturami, z naszą „zimną wojną domową” w Sejmie i „odwojowywaniem suwerenności” w polityce zagranicznej.

Polityka 36.2021 (3328) z dnia 31.08.2021; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Pośrednicy narodu"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021