Świat

Gastropatrioci

WŁOCHY: Kuchenne krucjaty

Pizza – tak. Pizza – tak. Getty Images
Czym jest włoska kuchnia, co należy do tożsamości narodowej, a co ją dziś zaśmieca? Ta kwestia ma też wymiar praktyczny: we Włoszech narasta kuchenna krucjata.
Kebab – nie.Alamy Stock Photo/BEW Kebab – nie.

Nad Italią krąży widmo antykebabizmu. Włodarze licznych miast na północy od kilku lat wyrzucają z historycznych dzielnic lokale, których działalność – jak to ujęli radni stolicy Ligurii – prowadzi do „zakłócania miejscowej równowagi gospodarczej, negatywnych skutków dla istotnych interesów publicznych, napięć społecznych i naruszenia zwyczajów”. Oficjalnie, wszystko w imię walki z degradacją przestrzeni miejskiej.

Tymczasem lewicowi komentatorzy interpretują te przepisy jednoznacznie: stojącym za większością z nich lokalnym politykom prawicowej Ligi Matteo Salviniego chodzi wyłącznie o podgrzewanie nastrojów antyimigranckich.

Polityka 39.2021 (3331) z dnia 21.09.2021; Świat; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Gastropatrioci"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021