„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Grzeszna córa

FRANCJA: Grzechy najstarszej córy Kościoła

Historyk Guillaume Cuchet zmianę w podejściu Francuzów do katolicyzmu od lat 60. określa terminem: „krach”. Historyk Guillaume Cuchet zmianę w podejściu Francuzów do katolicyzmu od lat 60. określa terminem: „krach”. Kiran Ridley / Getty Images
Czy raport o masowych przestępstwach seksualnych jest jeszcze w stanie wstrząsnąć pustym w środku Kościołem katolickim we Francji?
Płonąca katedra Notre-Dame w Paryżu, 15 kwietnia 2019 r.OnlookerNParis/Wikipedia Płonąca katedra Notre-Dame w Paryżu, 15 kwietnia 2019 r.

Od lat większość zabytkowych świątyń na prowincji świeci pustką. Wielobarwne witraże obrastają pajęczynami. Życie parafialne społeczności lokalnych jest marginalne lub nie istnieje. Nic dziwnego, że niekiedy duchowni, szukając jakiejkolwiek bezpośredniej więzi z wiernymi, po niedzielnej mszy czatują na nich przy wyjściu ze świątyni, gdzie próbują urządzać dodatkowe pogawędki z poczęstunkiem.

„Czy katolicyzm ma jeszcze jakąś przyszłość we Francji?” – tak zatytułował swoją najnowszą książkę historyk Guillaume Cuchet.

Polityka 43.2021 (3335) z dnia 19.10.2021; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Grzeszna córa"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021