Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Dziedziczka

USA–KOLUMBIA: Pierwsza Latynoska na czele najstarszej studenckiej gazety w Stanach

Raquel Coronell Raquel Coronell materiały prasowe
Raquel Coronell, córka najsłynniejszego kolumbijskiego dziennikarza, zasiadła właśnie w fotelu Franklina D. Roosevelta i Johna F. Kennedy’ego. Choć nie w Białym Domu.
Budynek The Harvard Crimson.Beyond My Ken/Wikipedia CC BY 4.0 Budynek The Harvard Crimson.

To opowieść o studentce Uniwersytetu Harvarda, a jeszcze bardziej o jej niezwykłych rodzicach. Na chwilę pojawi się tu Pablo Escobar, agenci wywiadów i były prezydent Kolumbii, który – choć powinien siedzieć w więzieniu – wciąż jest politycznym graczem. To opowieść o związkach brudnej polityki i świata przestępczego – a także o dziennikarstwie, w którym za pasję i prawdę płaci się życiem, nie tylko swoim. Są wątki globalnej polityki i rozpaczliwej walki z chorobą. Może najbardziej to historia o wierności swoim wyborom.

Kilka tygodni temu nieznana opinii publicznej 23-letnia Raquel Coronell została redaktorką naczelną najstarszej, liczącej prawie 150 lat, studenckiej gazety w USA „Harvard Crimson”. Nie dziwi, że rozpisywała się o tym prasa w jej rodzinnej Kolumbii – kraje peryferyjne lubią ekscytować się światowymi sukcesami swojaków, których wcześniej wypędziły. Ale nominacja była też newsem w „Washington Post”, „Los Angeles Times”, „Miami Herald”, hiszpańskim „El País”, w CNN i National Public Radio.

News brzmiał tak: pierwsza Latynoska na stanowisku, które zajmowali niegdyś Franklin Delano Roosevelt i John F. Kennedy! Pozycja w „Harvard Crimson” była w przeszłości szczeblem nie tylko na drodze do prezydentury USA. Za swoich studenckich lat gazetą kierowali m.in. szef NBC i CNN Jeff Zucker, dyrektorka YouTube’a Susan Wojcicki, obecny sekretarz stanu USA Anthony Blinken…

Ameryka lubi pochwalić się przebijaniem kolejnych sufitów – i teraz chwali się Raquel. Niewielu jednak zna historię tej 23-latki i jej rodziców dziennikarzy, Daniela Coronella i Marii Cristiny Uribe.

Poznałem ich przed laty, spędziliśmy rok na jednym z kalifornijskich uniwersytetów.

Polityka 52.2021 (3344) z dnia 20.12.2021; Świat; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Dziedziczka"
Reklama