Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Jak odspawać Orbána

Jak odspawać Orbána? Wybory na Węgrzech mogą być przełomowe

Viktor Orbán Viktor Orbán Reuters/Bernadett Szabo / Forum
Nawet jeśli węgierska opozycja wygra wiosenne wybory, będzie musiała odpowiedzieć na pytanie, czy można przywrócić demokrację w niezbyt demokratyczny sposób?
Péter Márki-ZayValeria Mongelli/Zuma Press/Forum Péter Márki-Zay

Dla węgierskiej opozycji wybory parlamentarne, które odbędą się w kwietniu lub maju 2022 r., będą miały smak przełomu porównywalnego z 1989 r. Tak jak przed trzema dekadami gulaszowych komunistów pogrążyło załamanie gospodarki i zmiany polityczne wokół Węgier, tak teraz Fidesz Viktora Orbána może podtopić galopująca inflacja, bezradność w walce z koronawirusem – w połowie grudnia tylko Bułgaria w UE miała wyższą śmiertelność per capita – oraz kolejne skandale z udziałem jego ludzi.

Polityka 1/2.2022 (3345) z dnia 28.12.2021; Świat; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak odspawać Orbána"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022