Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Cień Angeli. Rozdźwięk w nowym rządzie Niemiec

Niemiecki rząd federalny Niemiecki rząd federalny Michael Sohn/AP / EAST NEWS
Jeszcze dużo wody upłynie w Renie, nim obecny rząd federalny wypracuje własną retorykę rozwiązywania europejskich kwadratur koła. Najpierw musi się dogadać sam ze sobą.

To już jest nowa era. Choć cień Angeli Merkel w niemieckiej polityce wciąż jest wyczuwalny. Przede wszystkim w zagranicznej, która jest markową domeną szesnastu lat Merkel. Pierwsze kroki nowego kanclerza, Olafa Scholza, były demonstracyjnie mierzone pantoflami „cesarzowej Europy”. W końcu do niedawna był przy niej wicekanclerzem i ministrem finansów. Czy Scholz inaczej niż Merkel porozkłada akcenty w Brukseli, Paryżu, Warszawie, Waszyngtonie, także wobec Moskwy i Pekinu? Odmienne od pojednawczego języka Merkel były tylko niuanse.

Polityka 1/2.2022 (3345) z dnia 28.12.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 15

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022