Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Ciężki oddech brata

UKRAINA: Jak Ukraińcy szykują się na wojnę

W 2004 r., kiedy doszło tu do pomarańczowej rewolucji, dumę z bycia obywatelem Ukrainy odczuwało 38 proc. obywateli, a jej brak – 25 proc. W 2021 r. poczucie dumy przekroczyło 70 proc. W 2004 r., kiedy doszło tu do pomarańczowej rewolucji, dumę z bycia obywatelem Ukrainy odczuwało 38 proc. obywateli, a jej brak – 25 proc. W 2021 r. poczucie dumy przekroczyło 70 proc. Gleb Garanich/Reuters / Forum
Czy Ukraińcy szykują się na wojnę? Dla nich w zasadzie trwa ona od lat. Teraz starają się nie panikować, bo już samo to byłoby zwycięstwem Putina.
Prezydent Zełenski deklaruje gotowość do negocjacji, ale z jego obozu dochodzą głosy, że to pozory. Przyrzekł Ukraińcom pokój, więc musi pokazać, że robi wszystko, by go osiągnąć.Mateusz Włodarczyk/Forum Prezydent Zełenski deklaruje gotowość do negocjacji, ale z jego obozu dochodzą głosy, że to pozory. Przyrzekł Ukraińcom pokój, więc musi pokazać, że robi wszystko, by go osiągnąć.

Knajpy pełne. Na bazarkach i w sklepach kolejki. Może na ulicach więcej wojska, ale to przecież nic nowego. Ukraina przywykła, nauczyła się żyć w cieniu inwazji.

W linii prostej do granicy z Rosją Anastazja Morozowa ma z 60 km. Jej rodzinny dom w Sumach stoi opodal niewielkiego lotniska. Więc kiedy Rosja zaczęła koncentrować wojska… – Cóż, oczywiste skojarzenie, w Doniecku też kiedyś było lotnisko – mówi Anastazja.

Gdy na Donbasie zaczęła się wspierana przez Kreml rebelia separatystów, właśnie tam toczyły się najostrzejsze walki.

Polityka 3.2022 (3346) z dnia 11.01.2022; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Ciężki oddech brata"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021