Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Dziewięć mitów o migrantach

Dziewięć mitów o migracji

Według świeżego ONZ-owskiego Światowego Raportu o Migracjach 281 mln ludzi opuściło kraj urodzenia w 2020 r., czyli 3,6 proc. populacji globu. Według świeżego ONZ-owskiego Światowego Raportu o Migracjach 281 mln ludzi opuściło kraj urodzenia w 2020 r., czyli 3,6 proc. populacji globu. Fatima Shbair / Getty Images
Zanim pokłócimy się przy stole, przyswójmy podstawy i wyostrzmy zmysły na manipulacje. Oto samouczek z migracji.
Ponad 80 proc. uchodźców mieszka w krajach biednych. Trzy czwarte nie wyjeżdża dalej niż kraj sąsiedni.Fatima Shbair/Getty Images Ponad 80 proc. uchodźców mieszka w krajach biednych. Trzy czwarte nie wyjeżdża dalej niż kraj sąsiedni.

Niewiele tematów tak rozgrzewa jaźń. Gdy w 2017 r. Donald Trump rzucił, że migranci powodują rozboje w Szwecji, rosyjska ekipa telewizyjna natychmiast pojawiła się w Sztokholmie. Za pieniądze zrekrutowała młodocianych przybyszów i zainscenizowała zamieszki. Europejskie media wrzały. Nie było już wiadomo, czy migranci to zagrożenie, czy nie. Nie miało znaczenia, jak było naprawdę – każdy miał swoje informacje. Zdarzenie to przywołuje raport Parlamentu Europejskiego o dezinformacji na temat migracji i mniejszości w Unii Europejskiej.

Polityka 6.2022 (3349) z dnia 01.02.2022; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Dziewięć mitów o migrantach"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >