Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Blokada Rosji

Blokada. Sankcje cofną Rosję prawie do epoki kamienia łupanego

Niedzielna manifestacja w Berlinie: przeciw agresji i za sankcjami. Niedzielna manifestacja w Berlinie: przeciw agresji i za sankcjami. EPA / PAP
Niektórzy eksperci mówią już o „niedzieli, która urodziła Europę”. Ale rosyjska napaść na Ukrainę nie wszędzie na świecie wywołała podobne oburzenie i mobilizację.
Mieszkańcy Sankt Petersburga w kolejce do bankomatów.Anton Vaganov / Reuters/Forum Mieszkańcy Sankt Petersburga w kolejce do bankomatów.

Takiej reakcji na Starym Kontynencie mało kto się spodziewał. Jeśli wszystko to, co ogłoszono w ciągu ostatnich kilku dni, zostanie zrealizowane, obudzimy się w nowej Unii Europejskiej. Potrzeba było jednak do tego największej wojny na kontynencie od dekad.

Już w pierwszych dniach rosyjskiej agresji Europa i Ameryka uzgodniły sankcje blokujące dostęp Rosji i jej firm do rynków finansowych, czyli zakaz kupowania ich obligacji i akcji. Zakazały też transferu kluczowych technologii związanych z przemysłem energetycznym i transportowym. W połowie tygodnia do listy sankcji personalnych, przede wszystkim zakazu wjazdu na teren UE i USA, obejmującej już ponad 700 osób z politycznych i gospodarczych elit Rosji, dopisano Władimira Putina oraz szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, a także kilkudziesięciu Białorusinów, dowódców sił zbrojnych obu krajów.

Kolejne organizacje międzynarodowe ograniczają prawa Rosji: Rada Europy zawiesiła członkostwo Moskwy, UEFA przeniosła tegoroczny finał Ligi Mistrzów z Petersburga do Paryża. Kolejne kraje przyłączają się do Polski, Czech oraz Szwecji i odmawiają piłkarskich pojedynków z Rosją. Moskwa nie będzie też mogła wystawić swojego reprezentanta w konkursie Eurowizji.

Odcięte rozliczenia

Mocniejsze uderzenie – adekwatnie do rozwoju wydarzeń – zaczęło się w piątek. Na wirtualnym szczycie NATO liderzy państw członkowskich zapowiedzieli zwiększenie liczby żołnierzy na wschodniej flance Sojuszu, czyli głównie w Polsce i krajach bałtyckich. W konkluzjach ze szczytu ostatecznie odrzucono też wielokrotnie łamany przez Moskwę Akt stanowiący NATO–Rosja z 1997 r., który m.in. przewidywał zasadę nierozmieszczania „znaczących” sił we wzajemnym sąsiedztwie.

Ekonomiczna bomba nuklearna.

Polityka 10.2022 (3353) z dnia 01.03.2022; Temat tygodnia; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Blokada Rosji"

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama