Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Niemcy na hamulcu

Niemiecka polityka wobec Kremla zbankrutowała. I co teraz?

Całkowite embargo na rosyjskie surowce „zepchnęłoby nasz kraj i Europę w recesję”, ostrzega kanclerz Olaf Scholz. Całkowite embargo na rosyjskie surowce „zepchnęłoby nasz kraj i Europę w recesję”, ostrzega kanclerz Olaf Scholz. Sean Gallup / Forum
Na finał zapowiedzianej przez Olafa Scholza rewolucji w niemieckiej polityce wschodniej trzeba będzie jeszcze zaczekać. Łatwiej zmienić zdanie niż system.
Hamburg, instalacja świetlna w ukraińskich barwach.Rex Features/EAST NEWS Hamburg, instalacja świetlna w ukraińskich barwach.

Minął miesiąc, odkąd kanclerz ogłosił w Bundestagu nastanie Zeitenwende, przełomu epok. Rosyjska agresja na Ukrainę miała być według niego bodźcem, „po którym świat nie jest już taki sam”. Gdy Olaf Scholz schodził z mównicy, żegnały go oklaski na stojąco nie tylko od posłów rządzącej koalicji, ale i opozycyjnych chadeków.

W trwającym niecałe pół godziny przemówieniu Scholza było coś z rytuału wybudzenia z głębokiego transu. Przez ostatnie lata Angela Merkel prowadziła kraj wąskim torem, cementując wyobrażenie o bezalternatywności jej polityki.

Polityka 14.2022 (3357) z dnia 29.03.2022; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Niemcy na hamulcu"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >