Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Bojownicy Putina

Z Dagestanu, Kałmucji, Buriacji. Putin wysyła na wojnę żołnierzy z Azji

Rdzenne narody Federacji Rosyjskiej stanowią tylko kilkanaście procent ogółu społeczeństwa – nie więcej niż kilkanaście milionów na 144 mln obywateli. Rdzenne narody Federacji Rosyjskiej stanowią tylko kilkanaście procent ogółu społeczeństwa – nie więcej niż kilkanaście milionów na 144 mln obywateli. Twitter, TASS/Forum, KFP/Reporter
Kreml wysyła na front tak wielu żołnierzy z azjatyckich mniejszości, bo łatwiej im zabijać Ukraińców? A może chce ich na zawsze związać z Rosją tą zbrodnią?
Lech Mazurczyk/Polityka

Na początku kwietnia ukraińskie władze mówiły już o ponad 19 tys., Pentagon – o 7 tys., a rosyjskie ministerstwo obrony 25 marca podało precyzyjną liczbę: 1351. Chodzi o zabitych na wojnie z Ukrainą żołnierzy Federacji Rosyjskiej. Ich pogrzeby – początkowo organizowane z pompą – odbyły się prawie w całej Rosji. W miarę przedłużania się „specoperacji” jej ofiary zaczęto jednak chować ukradkiem, wyganiając z coraz skromniejszych uroczystości dziennikarzy.

Ponieważ rosyjskie władze na ogół nie podają nazwisk poległych, regionalne media i niektórzy lokalni politycy sami próbują doliczyć się ofiar.

Polityka 16.2022 (3359) z dnia 12.04.2022; Świat; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Bojownicy Putina"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >