Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Sondaże o wyborach we Francji: Wygrywa Razem, ale bez większości bezwzględnej

Emmanuel Macron po oddaniu głosu w II turze wyborów parlamentarnych we Francji, 19 czerwca 2022 r. Emmanuel Macron po oddaniu głosu w II turze wyborów parlamentarnych we Francji, 19 czerwca 2022 r. Pool/ABACA / Forum
Jak wynika z sondażu instytutu Elabe-SFR-Express, w drugiej turze wyborów parlamentarnych we Francji wygrywa Ensemble, Razem. Koalicja prezydencka zdobędzie w Zgromadzeniu Narodowym od 205 do 235 miejsc, zaś koalicja lewicy Nupes uzyska ich od 170 do 190.

Według wstępnych szacunków instytutu Elabe-SFR-Express w niedzielę 19 czerwca w drugiej turze wyborów parlamentarnych we Francji wzięło udział 46 proc. uprawionych do głosowania. Zwyciężyła koalicja prezydenta Emmanuela Macrona, której w izbie niższej przypadnie 205–235 mandatów, na drugim miejscu – bez niespodzianek – znalazła się lewicowa koalicja Jean-Luca Mélenchona. Nupes w Zgromadzeniu Narodowym zajmie 170–190 miejsc.

Czytaj także: Macroniści wygrywają, ale tracą większość. Skończyły się czasy carte blanche

Wysoki, historyczny wynik osiągnęła partia Marine Le Pen, zdobywając aż 75–95 mandatów. W poprzednich wyborach parlamentarnych w 2017 r. uzyskała ich zaledwie osiem. „Zgromadzenie Narodowe stanie się trochę bardziej narodowe (...) Nasz klub parlamentarny będzie zdecydowanie największy w historii naszej rodziny politycznej. To zaufanie zobowiązuje nas, osiągnęliśmy nasze cele: uczynienie z Emmanuela Macrona prezydenta mniejszości, bez całościowej kontroli władzy” – komentowała wynik polityczka, która w swoim okręgu wyborczym zdobyła poparcie na poziomie 63 proc. głosów.

Na czwartym miejscu uplasowali się Republikanie w koalicji z ugrupowaniem UDI, którzy mogą zdobyć od 60 do 75 mandatów.

Z kolei instytut Ifop szacuje, że koalicja prezydencka zajmie 210–250, a koalicja Nupes 150–180 miejsc w izbie niższej francuskiego parlamentu. Od 80 do 100 deputowanych może mieć w niej Zjednoczenie Narodowe, a Republikanie – 60–70.

Wstępne wyniki wskazują na to, że koalicja prezydencka nie zdobędzie 289 mandatów w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym, a tym samym – większości bezwzględnej. To z kolei postawi prezydenta Emmanuel Macrona w sytuacji, w której będzie musiał poszukiwać porozumienia z pozostałymi ugrupowaniami lub stworzyć rząd kohabitacyjny.

Swoje głosy w drugiej turze wyborów parlamentarnych w niedzielę 19 czerwca Francuzi mogli oddawać od godz. 8 rano do 19 lub – w dużych miastach – 20. Do obsadzenia pozostały 572 miejsca w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym. Pięć mandatów przyznano w pierwszej turze dwa tygodnie temu.

Czytaj także: Pierwsza tura wyborów we Francji. Wszyscy przegrali

Na czele sondaży – bez niespodzianek – plasowały się koalicje prezydencka i lewicowa, które i w pierwszej turze osiągnęły bardzo zbliżone wyniki. Do godz. 12 frekwencja w lokalach wyborczych wyniosła 18,99 proc.

Ugrupowania Macrona i Mélenchona o włos w I turze

W pierwszej turze wygrała niej nieznacznie – różnicą zaledwie ok. 21 tys. głosów – centroprawicowa koalicja koalicja prezydencka Razem. Renesans, Ruch Demokratyczny-MoDem, Agir i Horizons z Emmanuelem Macronem na czele zdobyły 25,75 proc. głosów. Druga koalicja, Numeps, czyli Nowa Unia Ekologiczna i Społeczna, której przewodzi Jean-Luc Mélenchon, szef Francji Nieujarzmionej (LFI), uzyskała 25,66 proc. głosów. W skład lewicowej koalicji Melenchona wchodzą: LFI, Partia Socjalistyczna, koalicja Zielonych oraz Komunistyczna Partia Francji (PCF).

W pierwszej turze prawicowo-populistyczne Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen z wynikiem 18,68 proc. było trzecie, na czwartym miejscu uplasowali się Republikanie, którzy uzyskali 10,42 proc. głosów.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną