Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Świat

Książę odrzucony

Książę Macron odrzucony. Czym tak podpadł Francuzom?

Emmanuel Macron po spotkaniu z liderami partii, które weszły do parlamentu. Na pierwszym planie: Marine Le Pen. Emmanuel Macron po spotkaniu z liderami partii, które weszły do parlamentu. Na pierwszym planie: Marine Le Pen. Ludovic Marin / AP / EAST NEWS
Rozmowa z Philippe’em Meyerem, znanym francuskim pisarzem politycznym i publicystą, o źródłach parlamentarnej porażki Emmanuela Macrona.
Wielu młodych głosowało na lewicową koalicję Mélenchona. Jednak dziś w tym dziwnym sojuszu socjalistów, komunistów i zielonych posłowie już zaczęli skakać sobie do oczu.Christophe Petit Tesson/EPA/PAP Wielu młodych głosowało na lewicową koalicję Mélenchona. Jednak dziś w tym dziwnym sojuszu socjalistów, komunistów i zielonych posłowie już zaczęli skakać sobie do oczu.

Dla Francji 2022 to rok głosowań. W kwietniu do drugiej tury wyborów prezydenckich przeszli urzędujący Emmanuel Macron i Marine Le Pen – prezydent ostatecznie pokonał liderkę skrajnej prawicy w stosunku 59 do 41 i wkrótce rozpocznie drugą pięcioletnią kadencję. 12 i 19 czerwca Francuzi z kolei wybierali nowy parlament. Głosowanie wygrała centrowa koalicja, której przewodzi partia prezydenta Macrona Ensemble (dawniej: La République en Marche), ale straciła ponad 100 posłów (dostała 249, a nie 351, jak pięć lat temu), nie ma większości bezwzględnej w Zgromadzeniu Narodowym.

Polityka 27.2022 (3370) z dnia 28.06.2022; Świat; s. 47
Oryginalny tytuł tekstu: "Książę odrzucony"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >