Świat

Nie żyje były premier Japonii Shinzo Abe. Został postrzelony w czasie wiecu

Były premier Japonii Shinzo Abe Były premier Japonii Shinzo Abe MediaPunch / Backgrid / Forum
Shinzo Abe został postrzelony podczas przemowy w mieście Nara w zachodniej Japonii. Zamachowca zatrzymano.

Do zamachu doszło w położonym ok. 20 km od Kioto mieście Nara. Były premier brał udział w wiecu wyborczym – sam nie kandydował, ale wspierał kampanię rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej.

Jak pisze BBC News, w trakcie przemowy przed niedzielnymi wyborami do izby wyższej parlamentu Abe został postrzelony z tyłu, po czym upadł.

Czytaj też: Koniec pewnej epoki. Premier Japonii ustępuje z urzędu

Shinzo Abe postrzelony. Zamachowiec aresztowany

„Abe trzymał się za klatkę piersiową, kiedy upadł, a koszula była poplamiona krwią” – pisze „Guardian”. Z kolei inne media podają, że zebrani usłyszeli dwa strzały – pociski miały trafić byłego premiera w lewą część klatki piersiowej i szyję. Były gubernator Tokio Yoichi Masuzoe napisał na Twitterze, że u Abe mogło zatrzymać się krążenie.

Według japońskiego nadawcy publicznego NHK policja aresztowała na miejscu mężczyznę podejrzanego o usiłowanie zabójstwa byłego premiera Japonii. Oficjalnie motywy sprawcy nie zostały ogłoszone. Według lokalnych mediów napastnik miał powiedzieć, że zaatakował byłego premiera, ponieważ „był z niego niezadowolony”.

„Stany Zjednoczone są zasmucone i zszokowane” – komentował w piątek ambasador USA w Japonii Rahm Emanuel. „Rząd USA i Amerykanie modlą się o dobro Abe-san, jego rodziny i mieszkańców Japonii”.

Przed godz. 18 lokalnego czasu (11 w Polsce) przedstawiciele władz oficjalnie potwierdzili, że Shinzo Abe zmarł z powodu poniesionych obrażeń.

Czytaj też: Jacy tak naprawdę są Japończycy?

Ustąpił z powodu choroby

Abe urodził się w 1954 r. w Tokio jako syn byłego ministra spraw zagranicznych Shintarō Abe i wnuk premiera Nobusuke Kishi. Studiował nauki polityczne na Uniwersytecie Seikei w Musashino. Przez trzy lata pracował w koncernie Kobe Steel, w 1982 został sekretarzem swojego ojca. W latach 2005–06 był szefem gabinetu premiera.

Był najdłużej urzędującym premierem Japonii. Został nim dwukrotnie – najpierw sprawował urząd w latach 2006–07, potem od 2012 do 2020 r. Ustąpił, powołując się na względy zdrowotne (potem ujawnił, że cierpiał na nawrót wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i inne choroby jelit). Jego następcą był Yoshihide Suga, a później Fumio Kishida.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną