Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Nie żyje były premier Japonii Shinzo Abe. Został postrzelony w czasie wiecu

Były premier Japonii Shinzo Abe Były premier Japonii Shinzo Abe MediaPunch / Backgrid / Forum
Shinzo Abe został postrzelony podczas przemowy w mieście Nara w zachodniej Japonii. Zamachowca zatrzymano.

Do zamachu doszło w położonym ok. 20 km od Kioto mieście Nara. Były premier brał udział w wiecu wyborczym – sam nie kandydował, ale wspierał kampanię rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej.

Jak pisze BBC News, w trakcie przemowy przed niedzielnymi wyborami do izby wyższej parlamentu Abe został postrzelony z tyłu, po czym upadł.

Czytaj też: Koniec pewnej epoki. Premier Japonii ustępuje z urzędu

Shinzo Abe postrzelony. Zamachowiec aresztowany

„Abe trzymał się za klatkę piersiową, kiedy upadł, a koszula była poplamiona krwią” – pisze „Guardian”. Z kolei inne media podają, że zebrani usłyszeli dwa strzały – pociski miały trafić byłego premiera w lewą część klatki piersiowej i szyję. Były gubernator Tokio Yoichi Masuzoe napisał na Twitterze, że u Abe mogło zatrzymać się krążenie.

Według japońskiego nadawcy publicznego NHK policja aresztowała na miejscu mężczyznę podejrzanego o usiłowanie zabójstwa byłego premiera Japonii. Oficjalnie motywy sprawcy nie zostały ogłoszone. Według lokalnych mediów napastnik miał powiedzieć, że zaatakował byłego premiera, ponieważ „był z niego niezadowolony”.

„Stany Zjednoczone są zasmucone i zszokowane” – komentował w piątek ambasador USA w Japonii Rahm Emanuel. „Rząd USA i Amerykanie modlą się o dobro Abe-san, jego rodziny i mieszkańców Japonii”.

Przed godz. 18 lokalnego czasu (11 w Polsce) przedstawiciele władz oficjalnie potwierdzili, że Shinzo Abe zmarł z powodu poniesionych obrażeń.

Czytaj też: Jacy tak naprawdę są Japończycy?

Ustąpił z powodu choroby

Abe urodził się w 1954 r. w Tokio jako syn byłego ministra spraw zagranicznych Shintarō Abe i wnuk premiera Nobusuke Kishi. Studiował nauki polityczne na Uniwersytecie Seikei w Musashino. Przez trzy lata pracował w koncernie Kobe Steel, w 1982 został sekretarzem swojego ojca. W latach 2005–06 był szefem gabinetu premiera.

Był najdłużej urzędującym premierem Japonii. Został nim dwukrotnie – najpierw sprawował urząd w latach 2006–07, potem od 2012 do 2020 r. Ustąpił, powołując się na względy zdrowotne (potem ujawnił, że cierpiał na nawrót wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i inne choroby jelit). Jego następcą był Yoshihide Suga, a później Fumio Kishida.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Kraj

Collegium Humanum: kuźnia kadr PiS. Mamy test kończący studia MBA

Collegium Humanum to szkoła, w której politycy władzy hurtowo i ekspresowo zdobywają tytuł MBA, pozwalający im zasiadać w radach nadzorczych państwowych spółek. „Polityka” zdobyła cały test z 30 pytaniami.

Anna Dąbrowska
28.06.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną