Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Pod włos

Zarost. Na Bliskim Wschodzie to sprawa nawet życia i śmierci

Wąsy to frontalna deklaracja światopoglądu, przekonań i wyboru zasad społecznych, które się szanuje. Wąsy to frontalna deklaracja światopoglądu, przekonań i wyboru zasad społecznych, które się szanuje. Shutterstock / / Getty Images
Zarost może być kwestią mody lub lenistwa. Ale bywa też sprawą życia i śmierci. Ta religijno-polityczna walka trwa w najlepsze, ale gdy spojrzeć na cały świat muzułmański, to po epoce brody chyba właśnie rozpoczyna się era wąsów.
Z islamskim zarostem jest spore zamieszanie, bo dotyczące go zasady są różnie interpretowane przez różne odłamy islamu w różnych regionach.Shutterstock / Andrew Quilty/Agence VU/VU Image/EAST NEWS Z islamskim zarostem jest spore zamieszanie, bo dotyczące go zasady są różnie interpretowane przez różne odłamy islamu w różnych regionach.

Gdy kilka lat temu tzw. Państwo Islamskie (ISIS) rządziło w północnym Iraku, najgorzej mieli jezydzi, czyli członkowie synkretycznej sekty na motywach chrześcijaństwa i islamu. Dżihadyści uważali ich za heretyków, polowali na nich i mordowali z bezwzględną brutalnością. A mieli ułatwione zadanie, bo jezydów zazwyczaj można poznać po wąsach – bujnych i opadających na usta, zupełnie różnych od tych, które noszą muzułmanie.

Dżihadyści z ISIS, tak jak afgańscy talibowie, zmuszali mężczyzn na kontrolowanych przez siebie terenach do przestrzegania kanonów estetycznych opartych – według nich – na islamie, nieograniczających się bynajmniej do bród.

Polityka 33.2022 (3376) z dnia 09.08.2022; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Pod włos"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >