Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Czy Żydzi rządzą Ameryką?

Czy Żydzi rządzą Ameryką? Nie tylko Polacy w to wierzą

Świętowanie Dnia Niepodległości Izraela na Times Square w Nowym Jorku, 2021 r. Świętowanie Dnia Niepodległości Izraela na Times Square w Nowym Jorku, 2021 r. Alexi Rosenfeld / Getty Images
Wokół żydowskiej społeczności w USA narosło tak wiele mitów, że jej przedstawiciele przestali już z nimi walczyć. A niektóre nawet wspierają.
Ostatnio w diasporze pojawiają się głosy, że wpływy Żydów w USA zaczynają słabnąć.Michele Eve Sandberg/Corbis/Getty Images Ostatnio w diasporze pojawiają się głosy, że wpływy Żydów w USA zaczynają słabnąć.

Słynna poprawka do ustawy o polskim IPN z 2018 r. przewidywała m.in. trzy lata więzienia za twierdzenie, że Polacy współpracowali w Holokauście. Po protestach z Izraela i USA, gdzie głos zabrał m.in. American Jewish Committee, usunięto z niej groźbę traktowania tego typu wypowiedzi jako przestępstwa.

Rząd amerykański i Kongres często też reagują, kiedy w Warszawie blokuje się restytucję mienia ofiar Zagłady. A antysemickie incydenty w Polsce spotykają się z natychmiastowymi potępieniami ze strony organizacji żydowskich w Ameryce.

Polityka 34.2022 (3377) z dnia 16.08.2022; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy Żydzi rządzą Ameryką?"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >