Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Czy Żydzi rządzą Ameryką?

Czy Żydzi rządzą Ameryką? Nie tylko Polacy w to wierzą

Świętowanie Dnia Niepodległości Izraela na Times Square w Nowym Jorku, 2021 r. Świętowanie Dnia Niepodległości Izraela na Times Square w Nowym Jorku, 2021 r. Alexi Rosenfeld / Getty Images
Wokół żydowskiej społeczności w USA narosło tak wiele mitów, że jej przedstawiciele przestali już z nimi walczyć. A niektóre nawet wspierają.
Ostatnio w diasporze pojawiają się głosy, że wpływy Żydów w USA zaczynają słabnąć.Michele Eve Sandberg/Corbis/Getty Images Ostatnio w diasporze pojawiają się głosy, że wpływy Żydów w USA zaczynają słabnąć.

Słynna poprawka do ustawy o polskim IPN z 2018 r. przewidywała m.in. trzy lata więzienia za twierdzenie, że Polacy współpracowali w Holokauście. Po protestach z Izraela i USA, gdzie głos zabrał m.in. American Jewish Committee, usunięto z niej groźbę traktowania tego typu wypowiedzi jako przestępstwa.

Rząd amerykański i Kongres często też reagują, kiedy w Warszawie blokuje się restytucję mienia ofiar Zagłady. A antysemickie incydenty w Polsce spotykają się z natychmiastowymi potępieniami ze strony organizacji żydowskich w Ameryce. W zeszłorocznym raporcie rządowej amerykańskiej komisji (USCIRF) zganiono nawet Polskę za „niedostateczną” walkę z plagą antysemityzmu.

No i jak tu nie uwierzyć w potęgę żydowskiej diaspory w USA? Amerykańscy Żydzi muszą mieć ogromną władzę, skoro rząd supermocarstwa tak często interweniuje w ich sprawach – to dość powszechne przekonanie nad Wisłą.

Kiedy w rozmowach z Żydami w USA porusza się ten temat, reagują nieufnie. Żydzi, mówi były wpływowy dyrektor Anti Defamation League Abraham Foxman, nie mają żadnej bezpośredniej władzy. – Mają tylko wpływy, a to coś innego. Powtarzanie, że „mają władzę”, są potężni, to fałszywy stereotyp antysemitów, współczesna wersja mitu Protokołów Mędrców Syjonu. Gdyby Żydzi rzeczywiście mieli rządzić Ameryką, musieliby być zjednoczeni. A nie są – przekonuje Foxman.

Taką uczuleniową reakcję można zrozumieć. Ale są też żydowscy działacze, jak dyrektor Żydowskiego Instytutu Naukowego (YIVO) w Nowym Jorku Jonathan Brent, którzy przyznają, że mieć „wpływy”, w domyśle: polityczne, to w końcu forma udziału we władzy. W amerykańskiej demokracji polityka to gra wpływów niezliczonych grup nacisku. Więc jak to w końcu jest – rządzą czy nie rządzą?

Polityka 34.2022 (3377) z dnia 16.08.2022; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy Żydzi rządzą Ameryką?"
Reklama