Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Szabla Bolivara

Szabla Bolivara, świecka relikwia Ameryki Łacińskiej. Nadal ma moc

Zaprzysiężenie prezydenta Gustavo Petro, Bogota, Kolumbia. Zaprzysiężenie prezydenta Gustavo Petro, Bogota, Kolumbia. Guillermo Legaria / Getty Images
Świecka relikwia, która 200 lat temu należała do wyzwoliciela kilku krajów Ameryki Łacińskiej, ma nie tylko burzliwą przeszłość, ale i równie burzliwą teraźniejszość. Symbol, nosicielka idei, prowokatorka.
Bolivar jest częścią historii wszystkich Latynosów. Na fot. graffiti w slumsach Caracas w Wenezueli.John van Hasselt/Corbis/Getty Images Bolivar jest częścią historii wszystkich Latynosów. Na fot. graffiti w slumsach Caracas w Wenezueli.

„Jako prezydent republiki proszę wojskową gwardię prezydencką o przyniesienie szabli Bolivara” – oznajmił Gustavo Petro 7 sierpnia (data będzie tu istotna!), chwilę po zaprzysiężeniu na prezydenta Kolumbii. Potem nastąpiła niespodziewana dla zebranych na placu Bolivara przerwa. Ze złożeniem przysięgi musiała wstrzymać się nowa wiceprezydentka Francia Marquez, a sam Petro odczekał z wygłoszeniem przemówienia.

Po 20 minutach czterech żołnierzy ubranych w mundury z czasów walk o niepodległość Kolumbii i krajów sąsiednich wniosło szklaną urnę z szablą w środku.

Polityka 35.2022 (3378) z dnia 23.08.2022; Świat; s. 47
Oryginalny tytuł tekstu: "Szabla Bolivara"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >