Nicolás Maduro nie zamierza ujawnić prawdziwych wyników wyborów prezydenckich. Naciskają na niego sąsiedzi, ale tylko Wenezuelczycy mogą go zmusić, aby uznał swoją porażkę. Zwycięzca wyborów właśnie poprosił o azyl w Hiszpanii.
Uwaga: widzę ogromną różnicę między dzisiejszymi autokratami a tymi z XX w. – mówi Anne Applebaum. Rozmawiamy o tym, jak w fotelu, ze smartfonem w dłoni, możemy przegrać demokrację. I dlaczego grozi nam autorytarna międzynarodówka.
Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro twierdzi, że wygrał wybory. Ale nie chce pokazać protokołów z komisji wyborczych.
Nie milkną echa wokół zawieszonego dziennikarza, ambasador Magierowski wraca do Polski, Kamiński z Wąsikiem mają nowe kłopoty, Izrael szykuje się do reakcji na atak na druzyjskie miasteczko, niepewność po wyborach w Wenezueli.
W Wenezueli po raz pierwszy od ćwierćwiecza obóz polityczny stworzony przez Hugo Cháveza może stracić władzę.
Więzienie w Tocorón stało się kwaterą główną gangu. Władze oddały faktycznie gangsterom kontrolę nad zakładem karnym. Dochody gangu pozwoliły zamienić go w kurort. Na jego terenie zbudowano boisko do bejsbola (ulubionego sportu Wenezuelczyków), basen, restaurację, nocny klub, a także... ogród zoologiczny.
W ubiegłym tygodniu z Moskwy popłynęły słowa oburzenia z powodu obecności na ukraińskim froncie brytyjskich i francuskich żołnierzy. Dla Rosji to równoznaczne z udziałem w wojnie – choć jej obywatele robią to samo w wielu miejscach na świecie i nikt o wojnie nie mówi.
Rok 2024 może należeć do Gujany, która dzięki odkrytej ropie naftowej ma dziś najszybciej rozwijającą się gospodarkę świata. To jednak przyciąga nie tylko inwestorów, ale też wrogów.
Tęsknota za Esequibo nasiliła się, kiedy odkryto u jej wybrzeży wielkie złoża ropy i gazu.
Prezydent Iranu Ebrahim Raisi podróżuje po latynoskich krajach objętych sankcjami. Z Teheranem chce rozmawiać też Lula, już dogadujący się z Wenezuelą. Coraz aktywniejsi są Chińczycy, do łask wraca Baszar Asad. Zachód poza Europą zaczyna tracić przewagę.