Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Towarzysze na wzburzonych morzach

Towarzysze na wzburzonych morzach. Co Xi Jinping szykuje dla Chin?

Xi Jinping Xi Jinping Mark R. Cristino/EPA / PAP
Rządzący od 2012 r. Xi powinien ustąpić, ale pozostanie na stanowisku.

Chińscy komuniści wchodzą w nowy sezon polityczny. Potrwa pięć lat, inauguruje go zjazd partii, dwudziesty w 101-letniej historii ugrupowania. Na otwarcie wielkiej operatywki 2,3 tys. delegatów wysłuchało sprawozdania z minionej pięciolatki. Sekretarz generalny Xi Jinping uznał, że pod jego kierownictwem sprawy biegną w dobrym kierunku. Docenił swoje osiągnięcia w walce z covidem, sukcesy w wysiłkach na rzecz uporządkowania partii oraz jej dokonania nie tylko w gospodarce, ale i w poprawie jakości środowiska naturalnego. Xi opowiedział też, co szykuje na przyszłość.

W polityce wewnętrznej postępować ma m.in. tępienie wywrotowych idei oraz modernizacja aparatu bezpieczeństwa. Xi zapowiada, że trzeba się przygotowywać na „silne wiatry, wysokie fale i niebezpieczne, wzburzone morza”. Eksperci starający się rozszyfrować nowomowę przemówienia, słyszą tu reakcje na coraz trudniejsze czasy. 96-mln partię trapi kłopot z legitymacją. Dotąd jej pozycję umacniało wysokie tempo wzrostu gospodarczego, przekładające się na poprawę warunków życia i dźwignięcie setek milionów z krańcowej biedy. Dziś Chiny mają pod górkę, je też dotyka spowolnienie, potrzebują nowego modelu gospodarki, na dodatek starzeją się, a doraźnie obywatele znużeni są drakońskimi nakazami epidemicznymi.

Pora więc szukać nowego uzasadnienia dla kierowniczej roli towarzyszy, np. jako obrońców przed zagrożeniami wskazanymi przez Xi. W szerszej skali zapowiada działanie na kontrze do Zachodu i jego wartości, w tym głębszą konfrontację ze Stanami Zjednoczonymi. Nie wymienił ich z nazwy – nie wspominał też o wojnie Rosji w Ukrainie – ale sens jego przesłania jest taki, że USA starają się podgryzać ChRL. A skoro tak, to partia oraz coraz nowocześniejsza armia będą pilnować, by nikt nie pokrzyżował Chinom dojścia do pozycji supermocarstwa.

Polityka 43.2022 (3386) z dnia 18.10.2022; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Towarzysze na wzburzonych morzach"
Reklama