Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Wybuch techniczny

Polskie spory z UE. To jeszcze nie koniec. A Bruksela już traci cierpliwość

By zabezpieczyć fundusze z nowego budżetu 2021–27, Komisja zobowiązała więc państwa do przestrzegania Karty praw podstawowych – dokumentu gwarantującego prawa i wolności obywateli Unii. By zabezpieczyć fundusze z nowego budżetu 2021–27, Komisja zobowiązała więc państwa do przestrzegania Karty praw podstawowych – dokumentu gwarantującego prawa i wolności obywateli Unii. Artur Krynicki
Złe relacje Warszawy z Komisją Europejską sprawiają, że każde nieporozumienie w sprawie unijnych wypłat natychmiast urasta do miana „zdrady Brukseli”.
Problemy z dostępem do unijnych pieniędzy są odbierane w obozie rządzącym jako taktyka Brukseli sprzyjania partiom opozycyjnym. Na fot. siedziba KE w Brukseli.Yves Herman / Reuters/Forum Problemy z dostępem do unijnych pieniędzy są odbierane w obozie rządzącym jako taktyka Brukseli sprzyjania partiom opozycyjnym. Na fot. siedziba KE w Brukseli.

Nowy spór wybuchł z opóźnieniem. Komisja Europejska już wcześniej sygnalizowała, że Polska może stracić dostęp do pieniędzy z unijnej polityki spójności. Eksplozja nastąpiła jednak po wypowiedzi wysokiego rangą urzędnika Komisji Marka Lemaître’a, którego 16 października zacytował dziennik „Financial Times”. Ten szef dyrekcji ds. regionalnych powiedział, że Polska ma co prawda dostęp do zaliczek, ale już nie do zasadniczych funduszy z unijnej polityki spójności. Bo nie spełnia wszystkich warunków.

Polityka 44.2022 (3387) z dnia 25.10.2022; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Wybuch techniczny"
Reklama