Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Wyspy Indyjskie

Rishi Sunak. Jak syn Indii został premierem Wielkiej Brytanii

Premier Rishi Sunak jest dla wielkiej indyjskiej diaspory zarazem kimś, z kim można się utożsamiać, i kimś, kto należy do wąskiego elitarnego kręgu. Premier Rishi Sunak jest dla wielkiej indyjskiej diaspory zarazem kimś, z kim można się utożsamiać, i kimś, kto należy do wąskiego elitarnego kręgu. BEW
Nie byłoby współczesnej Wielkiej Brytanii, gdyby nie przybysze z Indii. Ta grupa dała jej Freddiego Mercury’ego, Salmana Rushdiego, curry. A teraz premiera Rishi Sunaka.
Obchody Diwali, najważniejszego dla Indusów
Święta Świateł, na Trafalgar Square w Londynie. To w tym dniu stało się jasne, że Sunak zostanie premierem.Steven Taylor/Sopa/Lightrocket/Getty Images Obchody Diwali, najważniejszego dla Indusów Święta Świateł, na Trafalgar Square w Londynie. To w tym dniu stało się jasne, że Sunak zostanie premierem.

W tej karierze jest kilka imponujących osiągnięć i ani jednego przypadku. 42-letni Rishi Sunak został najmłodszym od 200 lat premierem Wielkiej Brytanii. Jest najzamożniejszym na Wyspach parlamentarzystą, razem z żoną dysponują majątkiem dwukrotnie większym niż król. Jest także pierwszym premierem wyznającym i praktykującym hinduizm. I jako pierwsza osoba na tym urzędzie może mówić, że reprezentuje wieloetniczną i wielokulturową Brytanię.

Sunak to wnuk imigrantów z indyjskiego subkontynentu, doskonale wykształcony i sprawdzony w publicznych funkcjach. Teraz opuszcza własną rezydencję z pięcioma sypialniami, by wraz z żoną, dwiema córkami i labradorką wprowadzić się do skromnego państwowego mieszkania przy 10 Downing Street w Londynie. Będzie tam służył Koronie, która równo sto lat temu wsadziła do więzienia Mohandasa Gandhiego, tłamsiła niepodległościowe dążenia Indusów i łupiła ich gospodarkę.

Polityka 45.2022 (3388) z dnia 31.10.2022; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyspy Indyjskie"
Reklama