Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

I co jeszcze?

I co jeszcze? Czyli co czeka świat w 2023 roku. Zapnijcie pasy

Zagrzeb wprowadza euro jako 20. kraj. Zagrzeb wprowadza euro jako 20. kraj. Igor Kralj/Pixsell / EAST NEWS
Chorwacja dołączy do Unii, ruszy system ETIAS, Nowa Zelandia zakaże palenia papierosów, a Holandia gazu rozweselającego. Będzie się działo.

W Nowy Rok Chorwaci obudzą się w strefie euro i w strefie Schengen. Zagrzeb wprowadza euro jako 20. kraj, po dłuższej przerwie, poprzednia była Litwa w 2015 r. Zaś strefa Schengen liczyć teraz będzie 27 uczestników (w tym czterech spoza Unii), od 1 stycznia miała być w tym gronie także Bułgaria i Rumunia, ale decyzję zawetowały Austria i Holandia.

W 2023 r. ma wystartować unijny system ETIAS, zezwoleń na podróż dla obywateli 60 państw zwolnionych z obowiązku wizowego. Aby wjechać do Wspólnoty, będą musieli zarejestrować się poprzez aplikację internetową i zapłacić 7 euro. Także, rzecz jasna, Brytyjczycy. Bruksela ocenia, że w 95 proc. przypadków zgoda będzie automatyczna, a w bardzo nielicznych decyzja zajmie do miesiąca.

Norwegia wprowadza dodatkowe 40 proc. podatku od hodowli łososia i pstrąga, w której to przoduje na świecie.ShutterstockNorwegia wprowadza dodatkowe 40 proc. podatku od hodowli łososia i pstrąga, w której to przoduje na świecie.

Od 1 stycznia Norwegia wprowadza dodatkowe 40 proc. podatku od hodowli łososia i pstrąga, w której to przoduje na świecie. Ta bardzo lukratywna branża, uznał centrolewicowy rząd, korzysta z naturalnych zasobów wodnych, wspólnego dobra, więc powinna się podzielić dochodami. Podatek od wspólnej natury nałożono też na elektrownie wiatrowe i zwiększono na hydroelektrownie. Podobną daninę płaci sektor petrochemiczny.

W Nowej Zelandii wejdzie w życie, zaaprobowane w grudniu przez parlament, prawo zakazujące palenia tytoniu przyszłym pokoleniom, a konkretnie osobom urodzonym po 1 stycznia 2009 r. Rozpocznie się też ostra kampania antynikotynowa i do końca liczba punktów sprzedaży zmniejszona zostanie do 600. Zakaz nie dotyczy waporyzatorów i papierosów elektronicznych.

Holandia wpisuje na czarną listę podtlenek azotu, czyli gaz rozweselający, stosowany m.in. przy znieczuleniu miejscowym.ShutterstockHolandia wpisuje na czarną listę podtlenek azotu, czyli gaz rozweselający, stosowany m.in. przy znieczuleniu miejscowym.

Z kolei Holandia wpisuje na czarną listę podtlenek azotu, czyli gaz rozweselający, stosowany m.in. przy znieczuleniu miejscowym, popularny także wśród imprezowiczów i często łączony z innymi stymulantami. Co według holenderskiej policji doprowadziło w ciągu ostatnich 3 lat do 1,8 tys.

Polityka 1/2.2023 (3396) z dnia 27.12.2022; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "I co jeszcze?"
Reklama