419. dzień wojny. Nowa strategia zagraniczna Rosji: ku pokojowemu rozwojowi ludzkości. Jest się czego bać
Rosyjskie wojska ponownie atakowały na północny wschód od Kupiańska, ale były to dość słabe ataki. Niewiele silniejsze wyprowadzono pod Kreminną, ale wszędzie na północ od Dońca zostały one odparte. Były one raczej ukierunkowane na nękanie ukraińskich wojsk, stopniowe ich wykruszanie niż na rzeczywiste działania ofensywne.
Pod Kreminną Rosjanie używali zestawów TOS-1A do rozwalania lasów, by utorować sobie drogę w dość skutecznej obronie ukraińskiej. Systemy te, miotające pociski termobaryczne, są coraz częściej używane. Dodatkowo wsparcia wojskom udzieliło rosyjskie lotnictwo, które w tym rejonie wykonało dużo więcej lotów bojowych niż w ciągu wielu poprzednich tygodni.
W samym Bachmucie Grupa Wagnera poczyniła pewne postępy, posuwając się wzdłuż linii kolejowej, przekraczając na północ ulicę prowadzącą z centrum miasta do drogi wylotowej na Czasiw Jar, którędy płynie zaopatrzenie dla ukraińskich wojsk walczących w Bachmucie. W Bachmucie i w okolicach walczą liczne jednostki separatystów ługańskich, a w okolicach Sołedaru działa 106. Tulska Dywizja Powietrzno-Desantowa Gwardii.
Ciężkie walki nadal trwały w rejonie Doniecka, gdzie atakowano Awdijiwkę, a także Marjinkę. Rosjanie nie zdołali jednak poczynić tam widocznych postępów. Na szczęście wszędzie zostali powstrzymani przez obrońców.
Czytaj także: Plan na potem. Pokój z Rosją? Za jaką cenę? Światu zabrakło strategicznej wyobraźni
Koncepcja Polityki Zagranicznej Federacji Rosyjskiej
Niedawno na oficjalnych rosyjskich stronach rządowych opublikowano dokument podpisany przez prezydenta Władimira Putina 31 marca 2023 r.