Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Zemsta za zemstę

Hamas kontra Izrael, czyli zemsta za zemstę. Obie strony zmierzają do totalnej wojny

Rakiety Hamasu lecą na Izrael. Rakiety Hamasu lecą na Izrael. Mohammed Saber/EPA / PAP
Bestialski atak Hamasu na Izrael był zaskoczeniem, którego można się było spodziewać. I wywołał już sekwencję zdarzeń, które przyniosą jeszcze większe tragedie.
Lech Mazurczyk/Polityka

Ponad tysiąc Izraelczyków zostało rozstrzelanych w biały dzień we własnym kraju. 7 października o świcie bojownicy Hamasu przedarli się – w ok. 20 miejscach – przez supernowoczesną, naszpikowaną elektroniką barierę wokół Strefy Gazy. Strzelali do przypadkowych osób; włamywali się do domów i zabijali całe rodziny z dziećmi; wymordowali prawie 300 uczestników całonocnej imprezy tanecznej na pustyni, w tym wielu obcokrajowców; opanowali izraelskie bazy wojskowe, pozabijali zaspanych żołnierzy. Schwytali ok. 150 zakładników – żołnierzy, dzieci, kobiet, emerytów – których porwali do Strefy Gazy.

Sprawność operacyjna i okrucieństwo terrorystów przeszły najśmielsze oczekiwania i obawy. Z drugiej strony ich atak nie powinien być zaskoczeniem. Strefa Gazy to malutka enklawa wielkości Krakowa, w której mieszka ponad 2 mln ludzi. Od 16 lat jest niemal całkowicie odcięta od świata, dlatego bywa nazywana „więzieniem pod gołym niebem”. Dwie trzecie populacji żyje w nędzy i jest regularnie dożywiana przez ONZ. Bezrobocie wynosi 47 proc., jeszcze więcej wśród młodych. Telefony służą tylko do rozmów i esemesów, bo Izrael zezwolił jedynie na sieć 2G (którą w Polsce mieliśmy pod koniec ubiegłego stulecia). Izrael nie zgodził się również na lotnisko, dlatego jedyne samoloty, jakie widzieli mieszkańcy enklawy, to te izraelskie, które ich bombardują.

Ponure statystyki, zaczerpnięte z raportów ONZ i Banku Światowego, szokują jeszcze bardziej, kiedy porównać je z realiami po drugiej stronie drutu kolczastego. Tam rozciąga się jedno z najbogatszych państw świata, z dochodem narodowym na mieszkańca wyższym niż Niemcy (w Izraelu 52 tys. dol., w Niemczech tysiąc mniej).

Pradziadowie ludzi zamkniętych w Gazie mieszkali kiedyś na terenach dzisiejszego Izraela, ale w 1948 r.

Polityka 43.2023 (3436) z dnia 17.10.2023; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Zemsta za zemstę"
Reklama