Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Turecki serial

Turecki serial z wejściem Szwecji do NATO. Erdoğan ciągle szuka pretekstu

Ankara już w kwietniu dała zielone światło kandydaturze Finlandii, ale sprawa Szwecji wciąż się ciągnie. Ankara już w kwietniu dała zielone światło kandydaturze Finlandii, ale sprawa Szwecji wciąż się ciągnie. Shutterstock
Szwecja, tak jak Finlandia, złożyła wniosek o przyjęcie do Sojuszu po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Mniej więcej wtedy, gdy ukaże się ten numer POLITYKI, w Brukseli ministrowie obrony państw NATO będą mieli chwilę przerwy. Według wszelkiego prawdopodobieństwa z ich agendy znów spadnie punkt „uroczyste przyjęcie Szwecji do NATO”. Już w zeszłym tygodniu Ankara informowała, że turecki parlament nie zdąży na czas ratyfikować decyzji o przyjęciu Skandynawów – do tego potrzebna jest zgoda wszystkich państw NATO, a brakuje jej tylko od Turków i Węgrów, którzy solidaryzują się z Ankarą.

Szwecja, tak jak Finlandia, złożyła wniosek o przyjęcie do Sojuszu po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Prezydent Recep Tayyip Erdoğan zastrzegł, że nie zgodzi się na rozszerzenie, jeśli oba państwa „nie przestaną chronić terrorystów” oraz nie odblokują eksportu uzbrojenia do Turcji. Ci „terroryści”, według Ankary, to działające w Skandynawii organizacje powiązane z Partią Pracujących Kurdystanu, oskarżaną przez Turcję o próbę dezintegracji kraju. Ankara już w kwietniu dała zielone światło kandydaturze Finlandii, ale sprawa Szwecji wciąż się ciągnie. Przy czym Sztokholm poszedł już na kilka ustępstw. Zniósł embargo na eksport broni do Turcji i przyjął ustawę antyterrorystyczną, która umożliwia ekstradycje Kurdów podejrzanych o terroryzm. Szwedzi nie chcą jednak po prostu wydawać ludzi z listy przysłanej przez Ankarę, tylko sądownie próbują analizować każdy przypadek.

Wiele wskazuje na to, że Kurdowie są dla Erdoğana tylko pretekstem dla blokowania Szwecji. Dwa lata temu Turcja zamówiła w USA m.in. 40 nowych myśliwców F-16. Prezydent Joe Biden od początku był temu przychylny, ale sprzedaż zablokował Kongres, który powątpiewa w lojalność Turcji wobec NATO. Nieoficjalnie Ankara miała więc zapowiedzieć, że nie zgodzi się na akcesję Szwecji, jeśli nie dostanie F-16.

Polityka 49.2023 (3442) z dnia 28.11.2023; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 13
Oryginalny tytuł tekstu: "Turecki serial"
Reklama