Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Francja stawia na młodość

Francja stawia na młodość. Nowy premier wzbudził kilka sensacji

Gabriel Attal Gabriel Attal BEW
Francuskie media obszernie referują cały kontekst obyczajowo-towarzyski nowego premiera i ministrów. Otóż Gabriel Attal jest gejem.

Nowym premierem i to najmłodszym w historii Francji został 34-letni Gabriel Attal, poprzednio minister edukacji narodowej. Tą nominacją – a w systemie francuskim to kompetencja prezydenta – Emmanuel Macron chce poprawić swoje słabnące notowania i nadać rządowi nowy kierunek polityczny. To już jego szósty rząd i czwarty premier od początku pierwszej prezydenckiej kadencji w 2017 r. A równocześnie najmniejszy rząd, bo składający się zaledwie z 11 ministrów. Trzon stanowią jednak „starzy” szefowie resortów gospodarki i finansów, spraw wewnętrznych, obrony i sprawiedliwości. Największym zaskoczeniem było powołanie Rachidy Dati, w przeszłości, za prezydentury prawicowego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego, ministry sprawiedliwości, a obecnie polityczki opozycyjnej partii republikańskiej. Opozycja, zarówno prawicowa, jak i lewicowa, jest tym oburzona, szef Republikanów zaraz usunął polityczkę z partii, jednak cały manewr Macrona przyjęto nie tylko jako kokietowanie Republikanów, ale w ogóle zerwanie z polityką przezwyciężania podziału na lewicę i prawicę, a więc jawny zwrot na prawo.

Macron – w przemówieniu inaugurującym premiera Attala – zachęcał rząd do rewolucji, a w języku nowych ministrów uwagę zwracają kojarzone raczej z prawicą hasła autorytetu, stanowczości, kompetencji, walki z ekstremizmem islamskim i ograniczenia imigracji. Sam Attal, choć zaczynał karierę polityczną w Partii Socjalistycznej, cieszy się dziś wielkim uznaniem centroprawicowych Republikanów (w sondażach 63 proc.), zdobył dużą sympatię jako minister edukacji, zakazując w szkołach islamskiej abai, starając się usunąć z placówek uczniów zradykalizowanych i próbując wprowadzić mundurki albo ujednolicone ubiory uczniów. Mówi się też o możliwym w przyszłości wystawieniu Attala do kontrowania jeszcze młodszego prawicowego polityka, 28-letniego Jordana Bardelli, delfina przywódczyni skrajnej prawicy Marine Le Pen.

Polityka 4.2024 (3448) z dnia 16.01.2024; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Francja stawia na młodość"
Reklama