Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Edukacja seksualna? Nie w Indiach.

Zwycięstwo pruderii w ojczyźnie Kama Sutry

Fot. ToutLePlaisir, FLickr (CC BY SA) Fot. ToutLePlaisir, FLickr (CC BY SA)
W kilku indyjskich stanach zakazano seksualnie edukować młodzież w szkołach publicznych.

Jak donosi dzisiejszy "Christian Today" , w konserwatywnych w większości Indiach trwa burzliwa debata publiczna nad zasadnością wprowadzania do szkół edukacji seksualnej. "Moderniści" twierdzą, że obniży ona wskaźnik zachorowalności na AIDS, a ich krytycy protestują, obawiając się zatrucia młodych umysłów "jadem Zachodu".

W kilku indyjskich stanach zakazano seksualnie edukować młodzież w szkołach publicznych, gdyż program zajęć okazał się dla konserwatywnych rządców zbyt "dosłowny", a niektóre z podręcznikowych obrazków – zbyt "fizjologiczne". Największe spory ideologiczne wywołały próby podejmowania dyskusji na temat homoseksualizmu i masturbacji. Mimo że zakaz ten nie obejmuje szkół prywatnych, jednak większość z nich zrezygnowała z tych zajęć jedynie po to, by uniknąć kontrowersji.

Zadziwiać może pruderia i wynikająca z niej ignorancja w kwestiach seksu w ojczyźnie Kama Sutry, gdzie przed wieloma wiekami miłość fizyczna była publicznie celebrowana. Dziś natomiast Indie umierają. Znajduje się tam największa na świecie liczba osób zarażonych wirusem HIV – ok. 5,7 milionów, a zdaniem ekspertów w 2010 będzie ich prawie czterokrotnie więcej.

Konserwatystów liczby jednak nie interesują. Oni wiedzą swoje: wzrost zachorowalności na AIDS to efekt upadku kultury i anarchii seksualnej, kojarzącej się z niskim morale cywilizacji Zachodu. Według obserwujących ich poczynania analityków partie typu Bharatiya Janata Party (Indyjska Partia Ludowa, wspierająca i wspierana przez liczne organizacje nacjonalistyczne) zwalcza wszelkie próby podjęcia nauczania bezpiecznych zachowań seksualnych w nadziei na zbijanie kapitału politycznego na sprzeciwie wobec Zachodu.

Skąd my to znamy?

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Mieli rusyfikować, a się spolonizowali. Rosyjscy kolonizatorzy na Mazowszu

W XIX w. car sprowadził na Mazowsze rosyjskich kolonistów. Mieli krzewić rodzimą kulturę i zruszczać okoliczną ludność. Zamiast tego Rosjanie sami się spolonizowali.

Violetta Wiernicka
21.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną