Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Edukacja seksualna? Nie w Indiach.

Zwycięstwo pruderii w ojczyźnie Kama Sutry

Fot. ToutLePlaisir, FLickr (CC BY SA) Fot. ToutLePlaisir, FLickr (CC BY SA)
W kilku indyjskich stanach zakazano seksualnie edukować młodzież w szkołach publicznych.

Jak donosi dzisiejszy "Christian Today" , w konserwatywnych w większości Indiach trwa burzliwa debata publiczna nad zasadnością wprowadzania do szkół edukacji seksualnej. "Moderniści" twierdzą, że obniży ona wskaźnik zachorowalności na AIDS, a ich krytycy protestują, obawiając się zatrucia młodych umysłów "jadem Zachodu".

W kilku indyjskich stanach zakazano seksualnie edukować młodzież w szkołach publicznych, gdyż program zajęć okazał się dla konserwatywnych rządców zbyt "dosłowny", a niektóre z podręcznikowych obrazków – zbyt "fizjologiczne". Największe spory ideologiczne wywołały próby podejmowania dyskusji na temat homoseksualizmu i masturbacji. Mimo że zakaz ten nie obejmuje szkół prywatnych, jednak większość z nich zrezygnowała z tych zajęć jedynie po to, by uniknąć kontrowersji.

Zadziwiać może pruderia i wynikająca z niej ignorancja w kwestiach seksu w ojczyźnie Kama Sutry, gdzie przed wieloma wiekami miłość fizyczna była publicznie celebrowana. Dziś natomiast Indie umierają. Znajduje się tam największa na świecie liczba osób zarażonych wirusem HIV – ok. 5,7 milionów, a zdaniem ekspertów w 2010 będzie ich prawie czterokrotnie więcej.

Konserwatystów liczby jednak nie interesują. Oni wiedzą swoje: wzrost zachorowalności na AIDS to efekt upadku kultury i anarchii seksualnej, kojarzącej się z niskim morale cywilizacji Zachodu. Według obserwujących ich poczynania analityków partie typu Bharatiya Janata Party (Indyjska Partia Ludowa, wspierająca i wspierana przez liczne organizacje nacjonalistyczne) zwalcza wszelkie próby podjęcia nauczania bezpiecznych zachowań seksualnych w nadziei na zbijanie kapitału politycznego na sprzeciwie wobec Zachodu.

Skąd my to znamy?

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną