Świat

Samobójstwa w pracy

Fala samobójstw we francuskich przedsiębiorstwach

Epidemia samobójstw to fakt Epidemia samobójstw to fakt denn / Flickr CC by SA
Ryzyko epidemii, które należy traktować poważnie.

Francuski dziennik „Le Figaro” publikuje rozmowę z paryskim psychiatrą Didierem Cremniterem na temat fali samobójstw we francuskich przedsiębiorstwach, które niepokoją nawet ministra pracy, Xaviera Bertranda.

Najpierw na swoje życie targnął się 55-letni robotnik z fabryki Peugeot Citroën, niedługo potem 48-letnia pani inżynier, opracowująca strategię firmy Areva, światowego eksperta w dziedzinie energii, rzuciła się z siódmego piętra siedziby swojego biura.

Wg Cremnitera epidemia samobójstw to fakt, a już Robert Cialdini w „Wywieraniu wpływu na ludzi” pisał, że częste pojawianie się informacji o ich popełnieniu jest w stanie wywołać u innych podobne ekstremalne zachowania i reakcje. Problem realnie istnieje i należy traktować go bardzo poważnie - to jeden ze znaków szczególnych współczesnego społeczeństwa.

Najgwałtowniejsze emocje pojawiają się u współpracowników zaraz po wiadomości o samobójstwie. Często obwiniają siebie samych o to, co się stało i boją się, że to się może powtórzyć. O tym należy rozmawiać. Ale nie na korytarzach. Trzeba mieć wokół siebie specjalistów obeznanych z problematyką samobójstw, z doświadczeniem w sposobach interwencji w „przedsiębiorczym” świecie. Np. w formie grup dyskusyjnych. Ale każda inicjatywa musi mieć akceptację zarówno szeregowych pracowników, jak i zarządu.

Do podobnych wniosków doszło szefostwo Peugeot Citroën i zaangażowano specjalistów do spraw zarządzania kryzysowego w delikatnych momentach.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną