Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Samobójstwa w pracy

Fala samobójstw we francuskich przedsiębiorstwach

Epidemia samobójstw to fakt Epidemia samobójstw to fakt denn / Flickr CC by SA
Ryzyko epidemii, które należy traktować poważnie.

Francuski dziennik „Le Figaro” publikuje rozmowę z paryskim psychiatrą Didierem Cremniterem na temat fali samobójstw we francuskich przedsiębiorstwach, które niepokoją nawet ministra pracy, Xaviera Bertranda.

Najpierw na swoje życie targnął się 55-letni robotnik z fabryki Peugeot Citroën, niedługo potem 48-letnia pani inżynier, opracowująca strategię firmy Areva, światowego eksperta w dziedzinie energii, rzuciła się z siódmego piętra siedziby swojego biura.

Wg Cremnitera epidemia samobójstw to fakt, a już Robert Cialdini w „Wywieraniu wpływu na ludzi” pisał, że częste pojawianie się informacji o ich popełnieniu jest w stanie wywołać u innych podobne ekstremalne zachowania i reakcje. Problem realnie istnieje i należy traktować go bardzo poważnie - to jeden ze znaków szczególnych współczesnego społeczeństwa.

Najgwałtowniejsze emocje pojawiają się u współpracowników zaraz po wiadomości o samobójstwie. Często obwiniają siebie samych o to, co się stało i boją się, że to się może powtórzyć. O tym należy rozmawiać. Ale nie na korytarzach. Trzeba mieć wokół siebie specjalistów obeznanych z problematyką samobójstw, z doświadczeniem w sposobach interwencji w „przedsiębiorczym” świecie. Np. w formie grup dyskusyjnych. Ale każda inicjatywa musi mieć akceptację zarówno szeregowych pracowników, jak i zarządu.

Do podobnych wniosków doszło szefostwo Peugeot Citroën i zaangażowano specjalistów do spraw zarządzania kryzysowego w delikatnych momentach.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kultura

Musicale na fali. Taki mało rozśpiewany z nas naród, a nie ma spektaklu bez piosenki

Nie należymy do narodów rozśpiewanych, ale w teatrze trudno dziś znaleźć spektakl bez choćby jednej piosenki. Przybywa też dobrych rodzimych musicali.

Aneta Kyzioł
18.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną