Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Izrael coraz dalej

Potworny atak, brutalna reakcja. Jak na wojnę w Gazie reagują amerykańscy Żydzi?

„Łączy nas to, że jesteśmy Żydami. Ale dla każdego to może znaczyć coś innego”. „Łączy nas to, że jesteśmy Żydami. Ale dla każdego to może znaczyć coś innego”. Lorna Roberts/Alamy Stock Photo / BEW
Rozmowa z Emily Tamkin, dziennikarką i autorką książki „Źli Żydzi”, o tym, jak na wojnę w Gazie reagują różne środowiska żydowskie w USA.
Emily TamkinTamkin/JTA Emily Tamkin

EWA WINNICKA: – Jak amerykańscy Żydzi zareagowali na masakrę z 7 października? I później na nową wojnę w Gazie?
EMILY TAMKIN: Na początku prawica zdecydowanie wspierała Izrael. Liberalne centrum odłożyło na bok krytykę izraelskiego rządu, aby wyrazić poparcie dla kraju po tym przerażającym ataku. Natomiast postępowa lewica natychmiast wezwała do zawieszenia broni.

A pani – młoda wykształcona amerykańska Żydówka z Waszyngtonu – co czuje, kiedy czyta kolejne doniesienia z Gazy i obserwuje antyżydowskie demonstracje w zachodnim świecie?
Dwa lata temu, po ataku wojsk izraelskich na Gazę, w USA zaczęto niszczyć synagogi, a znany amerykański działacz muzułmański porównał Żydów do karaluchów. Dziś wielu moich znajomych, amerykańskich Żydów, boi się o swoje rodziny w Izraelu. Z kolei Palestyńczycy w Ameryce są przerażeni losem Gazy. Atak Hamasu w październiku 2023 r. był potworny. Reakcja Izraela pod rządami Beniamina Netanjahu – brutalna i do przewidzenia.

Nie obawia się pani rosnącego antysemityzmu w USA?
My, amerykańscy Żydzi, musimy zrozumieć, że jeśli Izrael będzie kontynuował bombardowania Gazy i operacje naziemne, to Amerykanie będą o tym dyskutować, bo USA są związane z Izraelem na wielu poziomach. I niektórzy będą wykrzykiwać wrogie hasła. Ale to nie musi być antysemityzm. Oczywiście zdarzają się napaści czy podpalenia synagog, ale te wypadki nie mogą być wykorzystywane jako pretekst do uciszania dyskusji o amerykańskiej polityce wobec Izraela. Nie uciszy się rozmów o tej wojnie. Według jednej z palestyńskich organizacji pozarządowych w Gazie co 15 minut ginie dziecko. Ta statystyka nie jest antysemicka i nie umniejsza tragedii zamordowanych przez Hamas.

Polityka 17.2024 (3461) z dnia 16.04.2024; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Izrael coraz dalej"

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama