Świat

Chrząszcz brzmi w ringu

Nowy "sport" w Japonii - boks owadów

Fot. Chidorian, Flickr (CC BY SA) Fot. Chidorian, Flickr (CC BY SA)
Czyżby nowa japońska sztuka walki?

Gry komputerowe są nudne, książki są nudne, filmy są nudne (jak w "Rejsie" - "nic się nie dzieje"). Gdy wszystko zaczyna cię nudzić – spraw sobie chrząszcza i uczyń z niego... boksera. Taki przynajmniej robią dzieci w Japonii i dobrze się przy tym bawią, ustalilo brytyjskie "Metro".

Najlepszym fighterem jest podobno osobnik o buńczucznie brzmiącej nazwie rohatyniec herkules (Dynastes hercules), o czym wie każdy japoński chłopiec. Wygląda jak skrzyżowanie miniczołgu z nosorożcem, ma bojowe nastawienie do świata i szybko się rozmnaża, toteż jest wdzięcznym obiektem hodowlanym. Dzielny mały herkules nie jest jednak sposobiony – jak by to wynikało z tradycji kulturowej – na mistrza japońskich sztuk walki. Przyjechał do Japonii, by boksować. Turnieje walczących ze sobą opancerzonych chityną zawodników przyciągają tłumy.

Pierwszy etap rozgrywek ma na celu wykluczenie z gry osobników najsłabszych. Kiedy więc chitynowe chucherka zostaną pokonane przez miniaturowych mocarzy, wówczas na ring bokserski ma prawo wkroczyć 15 zwycięskich małych "terminatorów", które wykańczają się wzajemnie podczas kolejnych rund.

W całą "zabawę" zaangażowały się i inne kraje. Na potrzeby pojedynków bokserskich hoduje się dodatkowo "napakowane" (o większych gabarytach; niektóre osiągają nawet 20 cm długości) chrząszcze, by te następnie masowo (choć zapewne bez swojej wiedzy czy przyzwolenia) przybywały do Japonii nawet z tak odległych miejsc jak Australia, Kamerun czy Filipiny.

Jednym słowem – biznes kwitnie, a dzieci same sobie organizują czas wolny.

 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Uzbrojenie na nową wojnę

Po latach wojowania z terroryzmem USA szykują się do starcia z równorzędnym przeciwnikiem. Czy nowe systemy uzbrojenia sprawią, że potencjalny konflikt zbrojny między mocarstwami będzie niewidzialną wojną nowoczesnych urządzeń?

Przemysław Ziemacki
26.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną