Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Błękitna karta

UE rozważa wprowadzenie "zielonej karty" dla imigrantów

rockcohen / Flickr CC by SA
Unia Europejska ujawniła plan wprowadzenia własnej wersji amerykańskiej zielonej karty. Unijna błękitna karta miałaby być przepustką dla specjalistów i talentów z zagranicy, podają media europejskie.


Jeśli karta zostanie zaakceptowana przez 27 krajów członkowskich, otworzy drzwi wykwalifikowanym pracownikom i ich rodzinom do osiedlania się i pracy na terenie wszystkich krajów bloku.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso wraz z Franco Frattini, odpowiedzialnym w Komisji za sprawy imigracyjne, zaprezentowali swój pomysł we wtorek w Strasburgu. Chcą jak najszybciej uzupełnić szeregi specjalistów w starzejącej się i niekonkurencyjnej Unii.

EU szacuje, że w ciągu nadchodzących 20 lat będzie potrzebowała 20 milionów wykwalifikowanych imigrantów, by wypełnić lukę w zasobach fachowców, podaje BBC. Szczególnie liczy na indyjskich komputerowców i chińskich inżynierów, którzy do tej pory wybierali Stany Zjednoczone, Australię i Kanadę, uzupełnia Deutsche Welle.

Karta uprości formalności emigracyjne i uzyskanie pozwoleń na pracę i osiedlenie się w ramach całej Unii. W zamian za kwalifikacje przybysze otrzymają wynagrodzenie minimum trzy razy wyższe od minimalnej płacy obowiązującej w danym kraju, ubezpieczenie zdrowotne oraz ułatwienia podatkowe i mieszkaniowe, pisze DW.

Spodziewane są kontrowersje wokół projektu, a krytycy obawiają się, że karta ułatwi drenaż mózgów z biedniejszych krajów. Austria, Holandia i Niemcy już zgłosiły obiekcje.

DW cytuje przewodniczącego grupy parlamentarnej Chrześcijańskich Demokratów Angeli Merkel, Wolfganga Bosbacha, który powiedział, że Niemcy są wystarczająco konkurencyjne w przyciąganiu najlepszych mózgów do kraju. Najważniejszym zadaniem powinno być dla nich przekwalifikowanie około 3,5 miliona bezrobotnych w kraju i przywrócenie ich na rynek pracy.

„The European Voice” cytuje kanclerza Austrii Alfreda Gusenbauera, który w wywiadzie dla „Der Standard” powiedział, że Austria nie potrzebuje błękitnej karty. „Nie chcę, żeby karta podkopała naszą politykę zatrudnienia. Otwarcie granic dla imigrantów zarobkowych ma inne skutki w Austrii, a inne w Portugalii, Szwecji czy Finlandii”.

„The European Voice” ostrzega, że narodowe związki zawodowe w Unii obawiają się, że wprowadzenie karty obniży poziom płac i zepsuje prawa pracownicze.

Związki niemieckie i francuskie chcą, żeby Europejscy pracownicy mieli takie same prawa i płace jak obcokrajowcy, a błękitna karta nie powinna zastąpić szkoleń zawodowych dla rodzimych specjalistów. Konfederacja niemieckich związków zawodowych DGB dodaje, że przy obecnym poziomie bezrobocia kraje powinny same móc decydować, ilu mogą przyjąć imigrantów.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną