Świat

Co ma Wenezuela do Rosji

Co ma Wenezuela do Rosji

Wyniki niedzielnych głosowań są rachunkiem wystawionym Zachodowi.

W obu krajach odbyły się w niedzielę głosowania, które mogą okazać się przełomowe dla ich ustrojowej przyszłości. W Rosji wybory do Dumy przyniosły miażdżące zwycięstwo partii Jedna Rosja, co oznacza utrwalenie władzy Putina. Przyszłoroczne wybory prezydenckie będą już tylko formalnością. W Wenezueli prezydent Hugo Chavez nieoczekiwanie poniósł klęskę w referendum, które miało utorować mu drogę do dożywotnich rządów. Rosjanie lekką ręką oddali demokrację, Wenezuelczycy dużym wysiłkiem zatrzymali jej demontaż.

Półtora roku temu bułgarski politolog Ivan Krastev postawił Rosję Putina i Wenezuelę Chaveza w jednym szeregu, nazywając je sobowtórkami demokracji - państwami, w których władza podtrzymuje demokratyczne procedury i instytucje, ale tak nimi manipuluje, by wybory dawały pożądany wynik, czyli utrzymanie autorytarnych rządów. I Putin, i Chavez oparli swoją potęgę na wpływach ze sprzedaży ropy i gazu - karmiąc głodnych, wypłacając zaległe pensje i zastępując wolne media telewizyjną rozrywką, uśpili wolność. Bez petrodolarów byłoby to niemożliwe.

Wyniki niedzielnych głosowań to w końcu rachunek wystawiony Zachodowi. Tryumf Putina to kompromitacja europejskiej polityki łagodności wobec Rosji. Zwłaszcza Niemcy muszą się dziś zastanowić, czy pragmatyzm Gerharda Schrödera w kwestiach energetycznych nie przyczynił się do budowy putinowskiego reżimu. Porażka Chaveza to z kolei jeden z nielicznych sukcesów polityki zagranicznej George'a Busha, który od początku odmawiał rozmów z prezydentem Wenezueli. Pytanie, czy byłby równie konsekwentny, gdyby USA były tak samo uzależnione od wenezuelskiej ropy jak Europa od rosyjskiego gazu. Wenezuela wychodzi z referendum dramatycznie podzielona na zwolenników i przeciwników Chaveza, ale z nadzieją na powrót do prawdziwej demokracji. W Rosji ta nadzieja została na razie pogrzebana, a władza zrobiła wielki krok od pozornej demokracji do jawnego autorytaryzmu. Pytanie, co zrobi teraz Europa - po niedzielnych wyborach nie może dłużej udawać, że wierzy w autentyczność sobowtóra.

  

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Kto i dlaczego boi się „Strachów” Daniela Rycharskiego

W swoich pracach chcę pokazać, że może istotą chrześcijaństwa jest świeckość. Instytucja sztuki staje się dziś tym, czym powinien być Kościół – opowiada Daniel Rycharski.

Aleksander Świeszewski
22.04.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną