Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Polowanie

Sensacyjne oświadczenie byłej prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii

Carla del Ponte Carla del Ponte Rama / Wikipedia
Carla del Ponte pisze, że serbskich więźniów zabijano dla organów do przeszczepów.

Carla del Ponte, była prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii, obecnie ambasador Szwajcarii w Argentynie, wystąpiła z sensacyjnym oświadczeniem. W autobiograficznej książce "The Hunt" (Polowanie) pisze, że w Albanii zabijano serbskich więźniów, aby wykorzystać ich organy do przeszczepów.

Oświadczenie byłej prokurator uruchomiło już postępowanie karne w Serbii. Belgradzki sąd rejonowy rozpoczął przesłuchania 300 młodych Serbów, którzy zostali porwani w lecie 1999 roku, i jak twierdzi del Ponte, przetransportowani do Albanii, gdzie usunięto ich organy. Za zbrodnią stoi Armia Wyzwolenia Kosowa, której współdowodzącym był obecny premier Kosowa Hashim Thaçi. Jego teczka, skompletowana przez oponentów, zawiera materiał dowodowy dotyczący kilkunastu przestępstw popełnionych w czasie, kiedy dowodził w Kosowie działaniami wojskowymi przeciwko Serbom.

Simo Spasich, przewodniczący Unii Rodzin Zaginionych w Akcji, twierdzi, że spotykał się z Carlą del Ponte kilkakrotnie i przekazał jej dokumenty potwierdzające porwania Serbów i zabijanie ich w obozach koncentracyjnych. Jednak nawet po tym, jak prokurator odwiedziła dom, w mieście Burel na północy Albanii, w którym zorganizowano salę operacyjną, i gdzie pozostał sprzęt medyczny i gdzie odnaleziono ślady krwi, nie wszczęto dalszego dochodzenia.

Prasa belgradzka opublikowała informacje wskazujące na to, że wiele serbskich organizacji usiłowało wpłynąć na Trybunał, by zbadał sprawę zbrodni popełnionych przez Albańczyków w Kosowie. Przesyłano szczegółowe mapy z rozmieszczeniem obozów koncentracyjnych w północnym Kosowie i północnej Albanii. Ale nigdy nie wszczęto dochodzenia. W niedawnym wywiadzie dla włoskiej La Stampy Carla del Ponte wyraża opinię, że ściganie przestępców jest obecnie całkowicie powiązane z polityką. Nie bez związku jej książka została opublikowana po ogłoszeniu niepodległości przez Prisztinę.

Carla de Ponte i jej były pomocnik Florance Artman twierdzą, że administracja Narodów Zjednoczonych, pod której jurysdykcją Albania znajdowała się przez wiele lat, uniemożliwiła próby oskarżenia Albańczyków. W innym wywiadzie Artman wyznał, że to członkowie UNMIK, misji ONZ w Kosowie, nie pozwolili "żelaznej Carli" na uruchomienie postępowania przeciwko Albańczykom, którzy porywali ludzi dla organów.

Szwajcarska prokurator, która przewodniczyła Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu dla byłej Jugosławii w latach 1999-2007, znana jest z nieustępliwego tropienia ukrywających się kryminalistów. Naraziła się wielu prominentnym postaciom. Pod koniec lat 80. jej dochodzenie w sprawie tzw. pizza connection doprowadziło ją do konfliktu z sycylijską mafią. Razem z innym sędzią, Giovanni Falcone, w efekcie zamordowanym, osłoniła powiązania między włoskim handlem narkotykowym a szwajcarskimi bankami. W toku swojej kariery rzuciła także podejrzenia na byłego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna, zamroziła konta byłej premier Pakistanu Benazir Bhutto, i dopilnowała, by skonfiskowano ponad 100 milionów dolarów od Raula Salinasa, brata niesławnego meksykańskiego prezydenta Carlosa Salinasa. Doprowadziła przed sąd liczne osoby ścigane za udział w wojnie bałkańskiej w latach 90., wśród nich Slobodana Miloševića. W 2002 roku została zganiona za obwinienie byłego prezydenta Jugosławii Wojisława Kostunicy o współudział w zbrodniach wojennych, kiedy odmówił ekstradykcji Slobodana Miloševića. Pod koniec swojej kadencji jako oskarżyciel Trybunału oświadczyła, że odchodzi, zostawiając "niedokończone sprawy". Ratko Mladić, dowódca wojsk bośniackich Serbów, i Radovan Karadžić, były prezydent Serbskiej Republiki Bośni i Hercegowiny, są nadal poszukiwani pod zarzutem ludobójstwa oraz prześladowania muzułmanów i Chorwatów w czasie wojny w Bośni.

 

Źródła:

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną