Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Wysadzić tę przyjaźń!

Po 40 latach w trasę wyrusza Ekspres Przyjaźni. Połączy ponownie Indie i Bangladesz

"Przyjaciele potencjalni", na jednej z ulic Dhaki joiseyshowaa / Flickr CC by SA
Pociągi na trasie Indie-Bangladesz już niedługo mają będą pełne pasażerów.

Po ponad 40 latach przerwy z indyjskiej Kalkuty do Dhaki, stolicy Bangladeszu, ponownie ruszył Maitreyi Express - Ekspres Przyjaźni, pisze podróżujący pociągiem korespondent BBC, Subir Bhaumik.

W odwiedziny do sąsiada

Połączenie zostało zawieszone w 1965 roku w efekcie wojny między Indiami a Pakistanem, którego wschodnią prowincją był wtedy Bangladesz. Mimo, że kraj jest niezależny od Pakistanu już od 1971 roku, rozmowy na temat wznowienia połączenia kolejowego z Indiami rozpoczęto dopiero w roku 2001. Realizacja planu opóźniła się z powodu nieporozumień dotyczących bezpieczeństwa.

W czasie inauguracyjnego przejazdu na 500-kilometrowej trasie w pociągu było zaledwie 65 pasażerów - wliczając dziennikarzy i polityków. Połączenie uruchomiono w pośpiechu i ludzie nie wiedzieli, gdzie kupić bilety, wyjaśniał rzecznik indyjskich kolei. Ale przewiduje się, że niedługo pociągi na tej trasie będą pełne. Wielu ludzi po obu stronach granicy mówi tym samym językiem i ma krewnych, którzy kiedyś uciekli do Indii. Za 8 dolarów w jedną stronę wielu Bengalczyków będzie teraz jeździć do zamożniejszego sąsiada w odwiedziny, na zakupy, w poszukiwaniu pracy albo do lekarza. Już teraz ludzie okazują entuzjazm, ustawiając się tysiącami wzdłuż torów i machając do przejeżdżającego pociągu na odcinku z Kalkuty do granicznego Gede.

Wysadzić ten pociąg!

Nie wszyscy są zadowoleni z przyjaźniejszych stosunków dwustronnych. "Nie ma powodu, żeby Indie zacieśniały więzi z Bangladeszem, skoro Hindusi są tam prześladowania", twierdzi grupa reprezentująca hinduskich uchodźców z Bangladeszu, która próbowała przeszkodzić przejazdowi pociągu. Policja oskarża ich o podłożenie trzech bomb na torach.

Stosunki między Indiami a Bangladeszem są od lat pełne nieufnościi i rywalizacji. Tereny obecnego Bangladeszu należały do Indii pod władaniem brytyjskim. W 1947 roku nastąpił podział kraju na dwie części: Bengal Zachodni, który wszedł w skład Indii, i Pakistan Wschodni, obecny Bangladesz. Na zlecenie Zachodniego Pakistanu w 1971 roku ogłoszono w Bangladeszu stan wyjątkowy. Zamach przerodził się w falę krwawych represji. W ramach Operacji Szperacz armia pakistańska wymordowała w delcie Gangesu od 200 tysięcy do 3 milionów cywilów. To nie zdławiło jednak ruchu niepodległościowego i w tym samym roku armia pakistańska skapitulowała, a Wschodni Pakistan ogłosił niepodległość. Armia indyjska wspomagała wtedy partyzantkę Bangladeszu.

 

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kultura

Musicale na fali. Taki mało rozśpiewany z nas naród, a nie ma spektaklu bez piosenki

Nie należymy do narodów rozśpiewanych, ale w teatrze trudno dziś znaleźć spektakl bez choćby jednej piosenki. Przybywa też dobrych rodzimych musicali.

Aneta Kyzioł
18.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną