Świat

Fashionalism po filipińsku

T-shirt może zmienić świat?

Na zdj. filipińska koszulka z Goerge'em, antybohaterem narodowym. Fot. mtoz, Flickr, CC by SA Na zdj. filipińska koszulka z Goerge'em, antybohaterem narodowym. Fot. mtoz, Flickr, CC by SA
T-shirty zostały „skolonizowane' przez Amerykanów - od Kairu po Manilę. Nadchodzi jednak nowa era, twierdzą młodzi projektanci z Filipin i obserwatorzy kulturowych zmian: renesans narodowych symboli.

Team Manila, studio graficzne i firma odzieżowa ze stolicy Filipin, która w swoich kolekcjach odwołuje się do symboli narodowego ruchu oporu, wpadła na pomysł, by wyprodukować koszulkę z podobizną Ninoy Aquino, bohatera opozycji, który walczył z dyktaturą w latach 80. W tym roku Filipiny obchodzą 25. rocznicę jego zabójstwa, które zmobilizowało opozycję do walki z reżimem Ferdinanda Marcosa, w efekcie obalonego.

Producent mówi, że celem kampanii jest nie tylko sprzedaż, ale także chęć zainteresowania młodych Filipińczyków ich własnym dziedzictwem kulturowym. To T-shirt, który ma inspirować: "Nadszedł czas nowych bohaterów, bohaterów nowej generacji. Możesz nim być ty, może nim być każdy. Koszulka to tylko początek". Jednej z innych kolekcji odzieżowych firmy (marka nosi nazwę Re-publika) towarzyszy manifest niemal rewolucyjny, wzywający do powstania z prochów, inicjowania zmian i odnowy życia publicznego (Reinvent the public).

Fashionism

Dlaczego młodzież tak chętnie kupiła pomysł T-shirtu z podobizną narodowego bohatera? Nacjonalizm nie jest przecież w modzie. Projektant koszulki przekonuje, że zainicjował ruch patriotyczny. "Wszyscy dziś noszą zachodnie ubrania. Młodzież filipińska zapomniała skąd pochodzi. Próbujemy wskrzesić filipińską kulturę, łącząc to, co najbardziej przemawia do młodych: przedmioty codziennego użytku, wzornictwo i modę - doskonałe nośniki patriotycznego przesłania. Dzięki tym koszulkom studenci i młodzi profesjonaliści z Manili zyskali własny głos, twierdzi projektant.

A co powiedziałby na to Ninoy? Czy nie miałby nic przeciwko temu, że jego podobizna, powielona w tysiącach kopii, wisi w oknach wystawowych i ląduje w pralce? Dziedzictwo kulturowe w ostatecznym rozrachunku należy do konsumenta, odpowiada BBC. To konsument ma ostatnie słowo i w polityce, i w modzie. A ostatnio poglądy polityczne coraz rzadziej wyrażane są poprzez udział w zorganizowanych ruchach, coraz częściej natomiast tym, co się nosi. Nowe zjawisko ma już nazwę: fashionalism. Po polsku...?

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii.

Jakub Halcewicz
09.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną