Agencje donoszą, że armia Sri Lanki przełamała główną linię obrony rebeliantów na północy kraju i zdobyła "stolicę Tamilskich Tygrysów". To jedna z najkrwawszych kampanii trwającej od stycznia ofensywy wojsk lankijskich na kontrolowane przez separatystów tereny - od czasu od oficjalnego zerwania rozejmu z 2002 r. Prawdopodobnie konflikt będzie trwał jeszcze długo.
Banda tchórzliwych samobójców
Od ponad 20 lat wyspa, na Oceanie Indyjskim, kiedyś znana jako Cejlon, jest sceną walki między wojskami rządowymi a separatystyczną partyzantką Wyzwolicieli Tamilskiego Ilamu (LTTE), nazywanych Tamilskimi Tygrysami. Tygrysy walczą o utworzenie suwerennego państwa, Ilamu, na północnym wschodzie wyspy. LTTE chce całkowitej niezależności, a rząd powtarza, że gotowy jest jedynie na częściową autonomię. Walka o Ilam - suwerenny kraj Tamilów - pochłonęła już 70 tys. ofiar.
Zdaniem USA LTTE jest organizacją terrorystyczną. "To banda tchórzliwych, narwanych amatorów", pisze Dominic Whiteman, rzecznik londyńskiej organizacji antyterrorystycznej VIGIL. Jeśli nie chcą, żeby świat uznał ich za jeszcze jedną klikę samobójczych zamachowców, jak Al-Kaidę, powinni dorosnąć, złożyć broń i wrócić do stołu negocjacyjnego - jak dorośli mężczyźni.
Tygrysy ewoluowali z aktywistów walczących przeciwko dyskryminacji w organizację mafijną, pisze Robert Rotberg, ekspert z Harvardu. Ich taktyka polega m.in. na wymuszaniu haraczu od tamilskich ekspatów w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Indiach, Australii. Emigranci finansują ich w obawie o bezpieczeństwo krewnych na Sri Lance. Dzięki nim LTTE jest podobno najbogatszą organizacją militarną na świecie.
Eksperci twierdzą, że LTTE uważa wojnę za konieczność w "drodze do Ilamu" i dlatego w zamachach pozbywa się bardziej umiarkowanych tamilskich liderów. "Chodzi o wolność od obcych rządów syngaleskich", deklarują rebelianci, i "prawo do demokratycznego decydowania o sobie". Niezależny Ilam jest nienegocjowalny. Ale niezależny Ilam będzie negocjował z niezależną Sri Lanką".
Podwójne oblicze Indii
Premier Indii Manmohan Singh wyraził zaniepokojenie eskalacją konfliktu - ale nic poza tym. 20 lat temu Indie skompromitowały się nieudaną misją pokojową na wyspie. Tym razem będą trzymać ręce z daleka, przewidują eksperci.
"Indie uwielbiają prowadzić podwójną grę, zawsze to robiły", mówi Reva Bhalla, analityk z prywatnej amerykańskiej agencji wywiadowczej Stratfor. "Trzeba powiedzieć jasno, że w Indiach istnieją dwie polityki, jeśli chodzi o Sri Lankę", pisze Syed Ali Mujtaba. Ośrodkiem pierwszej jest Chennai (Madras, stolica Tamil Nadu), druga sterowana jest z New Delhi. Obie są od siebie niezależne i skierowane do innego elektoratu: w Tamil Nadu do mieszkających tam indyjskich Tamilów.
"Wojna na Sri Lance nie jest wojną Sri Lanki, tylko wojną Indii", miał powiedzieć były dowódca rządowych sił powietrznych Oliver Ranasinghe. New Delhi w sprytny sposób wspiera i absorbuje LTTE na cudzym terytorium, po to, żeby nie weszła na ich własne. "Tak jak Amerykanie, powinniśmy byli walczyć nie u siebie, ale w innych krajach - w Indiach, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Kanadzie - tam, skąd pochodzą fundusze LTTE".
Róbta co chceta
W Tamil Nadu ta dwulicowa polityka rządu federalnego budzi rozczarowanie. Podczas gdy wojska lankijskie robią postępy na północy, samoloty rządowe bombardują osiedla cywilne, by zniechęcić Tamilów do wspierania LTTE. I indyjscy, i lankijscy Tamilowie podejrzewają, że pod pretekstem pacyfikowania rebelianckich Tygrysów rząd premiera Mahinda Rajapakse chce zniszczyć całą tamilską społeczność.
Brak większego zainteresowania społeczności międzynarodowej tą długoletnią wojną niektórzy przypisują uznawaniu Sri Lanki za pełnoprawną, poprawną demokrację, od kiedy w latach 70. przeszła na ekonomię rynkową. Inni nazywają ją "klasycznym przypadkiem nieudanych mediacji pokojowych z udziałem społeczności międzynarodowej".