„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Szczyt przed szczytem

Europa podzielona w sprawie reformy MFW

Na nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli szefowie państw Unii Europejskiej zatwierdzili wspólne stanowisko na waszyngtoński szczyt G20 w przyszłą sobotę. 15 listopada do stolicy USA zjadą przywódcy 20 największych gospodarek świata, by dyskutować o kryzysie gospodarczym i nowej architekturze finansów światowych.
Brukselskie spotkanie było o tyle istotne, że to Europa jest inicjatorem szczytu w Waszyngtonie, reklamowanego przez polityków jako „nowe Bretton Woods" w nawiązaniu do porozumień z 1944 r., które określiły ład finansowy po II wojnie światowej. Ameryka oczekuje, że Francuzi, którzy przewodniczą UE, przedstawią konkretne propozycje.

Europa jest jednogłośna co do konieczności rozciągnięcia jednolitego, globalnego nadzoru nad całym rynkiem finansowym i objęcia ścisłymi przepisami agencji ratingowych, szacujących ryzyko instrumentów finansowych. Różni się natomiast co do reformy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Podczas gdy Francja chce zrobić z MFW światowy rząd finansowy, Niemcy i Brytyjczycy woleliby, aby fundusz ograniczył do funkcji nadzorczych.

Nawet ten plan ma jednak znikome szanse na realizację. Ustępujący rząd USA otwarcie sprzeciwia się nadmiernej regulacji rynków, a prezydent-elekt Barack Obama zapowiedział już, że nie weźmie udziału w szczycie G20. Wygląda na to, że ofensywa dyplomatyczna Nicolasa Sarkozy'ego na rzecz „nowego Bretton Woods" może spełznąć na niczym.
Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną