Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Piłka i demokracja

Wokół Euro 2012

Polski premier mówi, że piłka jest ważna, ale nie aż tak, żeby zawieszać demokrację.

Spotkanie w Kijowie premierów Donalda Tuska i Julii Tymoszenko ociekało lukrem i wazeliną. Oboje premierzy zapewniali się wzajemnie , że przygotowaniom do Euro 2012 nic nie zagraża i wszystko, co należy będzie zbudowane oraz gotowe na czas. Tymoszenko podziwiała wysiłki Polski, Tusk chwalił determinację Ukrainy i dobrą współpracę na wszystkich frontach. No, gdzieś w tle czai się wprawdzie kryzys finansowy, ale i taki przeciwnik nie jest straszny. Ukraiński Parlament, na okoliczność mistrzostw, zrobił nawet chwilową przerwę w blokowaniu mównicy i zgodził się niemal jednogłośnie zwiększyć finansowanie przygotowań o 1,5 mld. hrywien. - Wszyscy, którzy rozsiewają informacje, że nie damy rady, głoszą nieprawdę - oświadczyła pani premier, dając wyraźny odpór prezydentowi Juszczence, który raz po raz krytykuje budżet i jakość prac rządu.

Tymczasem rzeczywistość jest mniej optymistyczna. Wiadomo, że stan infrastruktury na Ukrainie, w miastach - gospodarzach imprezy odbiega od standardów i wymagań UEFA. Drogi, hotele, lotniska - to wszystko jest nie gotowe i właśnie w te inwestycje najmocniej uderza kryzysowa sytuacja. Stadiony w większości sfinansowali prywatni inwestorzy, czyli rodzimi oligarchowie. Ale na drogi i lotniska już nie wyłożą ani dolara. Zresztą, sami też zubożeli. Światowe sieci hoteli jakoś się nie palą z inwestowaniem daleko od stolicy, bo po Euro trzeba by dokładać do interesu i wziąć sobie na głowę kłopot. Może uda się jednak połączyć drogi w okolicach przejść granicznych, może zdąży się udrożnić normalny (wąski) tor z Przemyśla do Lwowa? Przecież był, tylko gdzieś się zapodział. Polski minister infrastruktury dwoi się i troi, żeby się ta sztuka udała. A szanse Lwowa rosną, bo wprawdzie nie ma wciąż stadionu, ale sypialnię można będzie urządzić po polskiej stronie. Na to wszystko nakładają się prezydenckie kampanie wyborcze, na Ukrainie i w Polsce. - Piłka jest ważna, ale nie aż tak, żeby zawieszać demokrację - wyjaśnił premier Tusk, zagadnięty czy polityczne gry nie przeszkodzą grom na boisku. Na Ukrainie kampania już się zaczęła, a u nas pewnie ruszy niebawem.

Patrząc na Tuska i Tymoszenko uniesposób uniknąć wrażenia, że oni sami już widzą się w roli otwierających Euro 2012 prezydentów obu krajów. A wszystko i tak rozstrzygnie się 30 listopada, kiedy UEFA zdecyduje nieodwołalnie czy cztery ukraińskie miasta dostaną placet na organizowanie rozgrywek, czy może tylko dwa. Dziś radość kończy się wyłącznie na składanych deklaracjach.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną