Żyjmy Lepiej

Zespoły szyjne

Bóle szyjnego odcinka kręgosłupa to coraz częstsza plaga wśród młodzieży i osób dorosłych. Kiedyś mówiono o wdowim garbie, ale dzisiaj dużo częściej w fachowej nomenklaturze używa się określenia garb smartfonowy.

Lech Mazurczyk/PolitykaZespół szyjny

Jest to efekt przerastania tkanek karku z powodu przewlekłego przeciążenia i stanów zapalnych przyczepów mięśni na skutek częstego spuszczania głowy, by wpatrywać się w ekrany telefonów komórkowych i tabletów. Doznania bólowe tej okolicy mają więc swoje źródło w zwiększonym napięciu mięśni szyi i karku, co najczęściej wynika z ich przykurczu, a następnie przenoszą się na krążki międzykręgowe (zwane popularnie dyskami). Tego rodzaju przeciążenia wywołują dalsze konsekwencje: drętwienia rąk, bóle napięciowe głowy, tępe bóle barku, a nawet zaburzenia słuchu i widzenia. Więcej w artykule „Jak Spać”.

Bóle kręgosłupa mają tak różne nasilenie, a inne dolegliwości z nim związane tak różny charakter, że potocznie uważa się, iż ich przyczyn jest wiele. Tymczasem wynikają one z zaledwie pięciu nieprawidłowości:
skolioza, zespoły szyjne, dyskopatia, rwa kulszowa, osteoporoza.

Żyjmy lepiej „Kręgosłup” (100160) z dnia 03.02.2020; Choroby kręgosłupa; s. 10
Reklama