Żyjmy Lepiej

Osteoporoza

Choroba nazywana złodziejką kości. Doprowadza do licznych urazów i złamań zwłaszcza w starszym wieku. Ale jej pierwsze sygnały pojawiają się z reguły w kręgosłupie dużo wcześniej, zanim dojdzie do nieszczęśliwego upadku i złamania ręki lub biodra.

Lech Mazurczyk/PolitykaOsteoporoza

Od 30. roku życia, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, masa kostna – również kręgów – zmniejsza się o około 1 proc. rocznie, jednak po pięćdziesiątce proces ten mocno przyspiesza z powodu zaprzestania produkcji hormonów płciowych. Efektem jest zachwianie równowagi między odbudową kośćca a jego naturalnym zanikaniem, w wyniku czego w kościach zaczyna ubywać masy kostnej – stają się więc gąbczaste, słabsze, łamliwe. Trzony kręgów ulegają tym samym przemianom metabolicznym, a zatem pękają lub się kruszą. Milimetr po milimetrze zapadają się, powodując zmniejszenie wzrostu i pochylenie sylwetki.

O współczesnych metodach diagnozowania osteoporozy, dostępnych w Polsce kuracjach, a przede wszystkim profilaktyce, która może uratować przed złamaniami w artykule: „Złodziejka kości”.

Bóle kręgosłupa mają tak różne nasilenie, a inne dolegliwości z nim związane tak różny charakter, że potocznie uważa się, iż ich przyczyn jest wiele. Tymczasem wynikają one z zaledwie pięciu nieprawidłowości:
skolioza, zespoły szyjne, dyskopatia, rwa kulszowa, osteoporoza.

Żyjmy lepiej „Kręgosłup” (100160) z dnia 03.02.2020; Choroby kręgosłupa; s. 13
Reklama