Żyjmy Lepiej

Rwa kulszowa

Opisywana jest jako ostry, rwący, kłujący lub piekący ból dolnej części kręgosłupa, promieniujący do pośladków, uda, a nawet do stopy.

Lech Mazurczyk/PolitykaRwa kulszowa

Bardzo dokuczliwe dolegliwości wywołane są uciskiem nerwu kulszowego przez wypadnięty (najczęściej) dysk. Nerw kulszowy to najdłuższy i najgrubszy nerw w organizmie, który po opuszczeniu kanału kręgosłupa w odcinku lędźwiowym unerwia tylną grupę mięśni uda, całe podudzie i stopę, więc jego porażenie prowadzi do ciężkich następstw.

Na występowanie rwy kulszowej wskazuje tzw. objaw Lasègue’a, czyli charakterystyczny narastający ból podczas podnoszenia nogi w czasie leżenia na plecach. To zaburzenie nieraz mylnie określa się jako zapalenie korzonków, ale w tym wypadku ucisk przez dysk lub zwyrodniały kręg może dotyczyć innych nerwów rdzeniowych na całej długości kręgosłupa (ich włókna odchodzące od rdzenia kręgowego nazywane są korzeniami). Więcej w artykule: „Rób, co chcesz, ale w ruchu”.

Bóle kręgosłupa mają tak różne nasilenie, a inne dolegliwości z nim związane tak różny charakter, że potocznie uważa się, iż ich przyczyn jest wiele. Tymczasem wynikają one z zaledwie pięciu nieprawidłowości:
skolioza, zespoły szyjne, dyskopatia, rwa kulszowa, osteoporoza.

Żyjmy lepiej „Kręgosłup” (100160) z dnia 03.02.2020; Choroby kręgosłupa; s. 13
Reklama