Żyjmy Lepiej

Nuda, nuda zła

Kocie i psie lęki

Joanna Iracka Joanna Iracka Leszek Zych / Polityka
Joanna Iracka o frustracjach i lękach, które trapią psy i koty, oraz o tym, jak można im pomóc.
Sylwestrowe fajerwerki to trudny czas dla psów.123 RF Sylwestrowe fajerwerki to trudny czas dla psów.

MALWINA DZIEDZIC: – Przychodzi zwierzak do psychiatry... Jak wygląda taka wizyta? I jak poznać, że problem, który ma pies lub kot, rzeczywiście jest natury psychicznej, a nie somatycznej?
JOANNA IRACKA: – Przede wszystkim potrzebne jest różnicowanie między jednym a drugim. Dlatego bycie lekarzem weterynarii ułatwia postawienie diagnozy: wiem, jakie choroby fizyczne muszę najpierw wykluczyć. Często zresztą pacjenci przychodzą do mnie skierowani przez innych lekarzy weterynarii, którzy wykonali mnóstwo badań i niewiele z nich wynikło, więc podejrzewają zaburzenie psychiczne. Wizytę zaczynam od szczegółowego wywiadu z właścicielem, aby ustalić, czy zaburzenie rzeczywiście jest prawdopodobne. Jeżeli badania nie były wcześniej wykonane, zlecam dodatkowe analizy: np. tarczycy lub moczu – jeżeli jest problem z sikaniem w domu, bo trzeba wykluczyć, czy przyczyną nie jest aby zapalenie pęcherza. Badania krwi są również ważne, kiedy jest konieczne długie stosowanie leków, aby się upewnić, że nie ma żadnych przeciwskazań.

Mój gabinet nie kojarzy się z lecznicą, nie ma tu typowych zapachów leków, jest raczej jak w domu, więc zwierzak czuje się tak, jakby przyszedł w odwiedziny. To ważne, bo ja cały czas obserwuję jego zachowanie: jak reaguje na właścicieli, na bodźce z zewnątrz. Bardzo cennym narzędziem w diagnostyce są również nagrania wykonane w warunkach domowych za pomocą telefonu lub komputera. Często o nie proszę, ponieważ pozwalają mi zobaczyć problematyczne zachowania, których nie widać podczas konsultacji, bo np. pojawiają się tylko wtedy, gdy zwierzę zostaje samo w domu.

Żeby postawić diagnozę, muszę mieć spójny obraz kliniczny. To, że pies ciągle wylizuje łapę i lekarz internista nie znalazł fizycznej przyczyny, nie wystarczy mi do rozpoznania problemu behawioralnego.

Żyjmy lepiej „Nasze zwierzęta” (100167) z dnia 25.05.2020; Jak pies z kotem; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Nuda, nuda zła"
Reklama